Preskočiť na hlavný obsah

Reakcie Rómov na výsledky prvého kola prezidentských voliebTohtoročne voľby sa niesli v znamení zmeny, zmeny v slušnú a tolerantnú spoločnosť. "Volanie po zmene", takto to cítia výsledok prvého kola prezidentských volieb dvaja najúspešnejší uchádzači o najvyšší ústavný post Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Rómovia celkovo prezidentské voľby odignorovali a však napriek tomu, že sa k prezidentským voľbám postavili vlažne, na porážku Kotlebu sa pozerajú s úľavou. Všeobecne z celkového počtu opravených voličov vyše 51% sa volieb nezúčastnilo.  

Tohtoročné voľby sa niesli aj v znamení predvolebnej kampane na sociálnej sieti, presne ako to bolo počas predvolebnej kampane Baraka Obamu, či Donalda Trampa. Sociálne siete môžu veľmi ovplyvniť voliča a volič zase vníma, že cez sociálnu sieť je možnosť byť bližšie ku kandidátovi.  To čo sa dialo počas predvolebnej kampane prezidentských kandidátov na sociálnej sieti môžeme označiť za hotové šialenstvo. U Rómov dominovala téma zachovanie tradičnej rodiny a strach imigrantov, preto sa niektorí Rómovia otvorene hlásili k myšlienkam Štefana Harabina, ktorý skončil zo 14,34%  ako tretí.
Erik Hillar Lakatošovie - novinár 

"Ja som rád, že vyhrala pani Čaputová a gratulujem jej k skvelému výsledku prvého kola prezidentských volieb. Som gay, nie som vrah, ani zlodej, som gay. Niektorí Rómovia preto odsudzujú pani Čaputovú, pretože je liberálna voči nám gayom, či lesbickým párom. Nikde v programe pani Čaputovej neodznelo, že by podporovala napríklad adopciu deti homosexuálnymi pármi. Aj ja ako gay som proti adopcii detí avšak aby ma niekto prenasledoval kvôli mojej sexuálnej orientácii je pritiahnuté za vlasy. Napokon nie prezident môže rozhodnúť o registrovaných partnerstvách ale premiér vlády... Pani Čaputová je pre mňa znamením tolerancie a to zo všetkých strán našej spoločnosti."          


Peter Polák - politik 

"Gratulujem Zuzane Čaputovej za suverénny postup (40,6%) do druhého kola prezidentských volieb. Prvé kolo však ukázalo, že sa musíme mať v každých ďalších voľbách na pozore. Kotlebových 10,4% potvrdzuje nárast podpory pre extrémistov. Nateraz sme síce Kotlebu „porazili“, no otázne je, či ho porazíme aj nabudúce."

Ivan Hriczko - politik 

"Tohtoročné prezidentské voľby nám dokázali, že Slovenská republika patrí medzi vyspelé a demokratické krajiny. Výsledok prezidentských volieb I. kola jasne dal STOP politike nič neriešiaceho populizmu a hlúposti! Prípravný výbor Slovenskej Iniciatívy Menšín, ktorý v súčasnosti naberá na sile a politicky celo zastrešení Rómov v Slovenskej republike citlivo vníma problematiku extrémizmu, nationalizmu a xenofóbii v spoločnosti. Je nutné, aby sme tohtoročné prezidentské voľby vnímali uvážlivo a občiansky. My Rómovia sme neoddeliteľnou súčasťou SR a Národa Slovenského a preto je nutné práve počas volieb dokazovať svoju silu a múdrosť! Druhé kolo prezidentských volieb nám prináša dvoch najúspešnejších kandidátov, muž verzus žena, o post hlavy štátu. Obaja kandidáti sú erudovaní, uhladení, rétoricky na rovnocennej úrovni s jednou výnimkou, že jeden kandidát je viac mediálne obľúbenejší, čo, ale v druhom kole môže byť poškodzujúce... V súčasnosti sa ponúka otázka ako obaja kandidáti získajú nových voličov resp. udržanie súčasného stavu jasného víťaza. Tu sa priam ponúka priestor pre národnostné menšiny. Možno to bude trúfalé, ale nad voličmi "Kotlebu" si naši kandidáti nemôžu dovoliť uvažovať. Ide o jasne orientovaných ľudí, ktorí nekorešpondujú s politikou našich víťazných kandidátov. To znamená, že práve Národnostné menšiny, ktoré sú v súčastnosti vytláčané z tohto volebného priestoru ponúkajú najväčší priestor na pozitívny volebný výsledok. Ak si zoberieme, že na Slovensku máme cca. 250 000 voličov z radov Rómov, tak táto skupina má čo ponúknuť aj povedať do výsledku volieb a hlavy štátu SR. My Rómovia prechádzame určitým obrodením a preto je prirodzené a nutné aby sme boli ako národnostná menšina braní na partnerskej úrovni s reálnymi dopadmi a cititeľným vplyvom na budúcnosť Rómov. Od budúcej hlavy štátu očakávame otvorenú komunikáciu a pomoc! Rómovia sa dostali do pásma extrémnej generačnej chudoby, ktorá je už nezvládnuteľná. Našu situáciu si každá vláda odovzdáva ako horúci zemiak bez reálneho odpočtu a reálnych pozitívnych dopadov. Svedčí o tom vzrastajúci počet Rómskych osád, ktorých už máme viac ako 1100. Našu problematiku riešia príslušníci iných národnostných menšín, len nie Rómovia. Práve to sú kardinálne otázky na budúcu hlavu štátu, ktorý nám dúfame pomôže zmeniť tento žalostný stav a hanbu! Víťazom prvého kola gratulujem a teším sa z výsledku a participácie na druhom kole. Som nesmierne rád, že aj moja osobná voľba bola tou správnou voľbou vďaka čomu sme dokázali vyradiť z II. kola prezidentských volieb hlúposť a populizmus! Nech múdrosť, srdce a uvážlivosť vládnu našej krajine."Eduard Čonka - politik a aktivista 


"Ja si myslím, že prvé kolo prezidentských volieb bolo úspešné. Hodnotím to z toho hľadiska, že vlastne samotné voľby, alebo jeden z nástrojov demokracie sú voľby a ten počet ľudí, ktorí boli voliť. Trošku sme to sledovali a vlastne celý ten priebeh v sobotu, ale aj predvolebnú kampaň a tým že tí mladí ľudia boli schopní ísť k tým urnám, videli sme tam prípady, keď pricestovali aj zo zahraničia, len kvôli tomu, že im záleží na tejto krajine. Preto si myslím, že z tohoto pohľadu to bolo veľmi úspešné. A čo sa týka poradia kandidátov, ktorí uspeli a postupujú do druhého kola, tak vlastne ja som to troška predpokladal, že to aj tak bude. Čo ma veľmi prekvapilo tak to bolo to, že pomerne veľký počet hlasov dostala Kotlebova strana. A to už je niečo čo ma dosť znepokojuje. Tento vývoj, tento trend mi nie je blízky a ak nebudeme rozmýšľať iba o dnešku, ale aj o budúcom vývoji. Ale poďme vychádzať aj z tej minulosti, že pri posledných parlamentných voľbách ĽSNS vyskočila do takých čísiel, že dostala 14 kresiel a ja ako príslušník menšiny... v podstate to bolo pre mňa veľké memento. A na druhej strane teraz máme ďalší výsledok, tak troška som skeptický v tom, že aký vývoj to bude naberať ďalej a čo všetko je potrebné urobiť preto aby sme zmierňovali tieto nejaké extrémistické trendy."
Denisa Havrľová 


"Prvé kolo vyhrala Zuzana Čaputová, ktorá bola od začiatku mojou favorizovanou kandidátkou a ja som nesmierne rada, že sa dostala do druhého kola a verím, že bude úspešná aj v druhom kole, pretože Zuzana Čaputová ako žena, ako človek, ako politička má hodnoty, ktoré v podstate mám aj ja. Čiže zaujíma sa aj o menšiny, zaujíma sa o všetky ľudskoprávne práva a je to vynikajúca právnička a osobnosť, a myslím si, že jej patrí to, že sa stane prezidentkou."  Mgr. Marcel Šaňa - starosta Lunika IX. 


" Voľby hodnotím veľmi pozitívne, keď vezmem do úvahy kto všetko sa zaujímal o prezidentské   kreslo. Myslím si, že v druhom kole zvíťazí prorómsky kandidát.  Nízku účasť voličov na Luniku IX.  vidím v tom, že Rómovia nevidia dôležitosť vo všetkých voľbách ako  je voľba prezidenta, či parlamentné, pretože si myslia, že najbližšie k ním je starosta, preto je veľmi dôležité aby sa Rómom vysvetlila dôležitosť všetkých volieb, pretože aj tie ovplyvňujú ich životy..." 
Maroš Balog - aktivista, moderátor 


" Som rád, že som sa neprebudil do iného rána. Som spokojný ako dopadlo prvé kolo prezidentských volieb, a že extrémistické sily ostali v úzadí, je fajn sa ráno prebudiť do ešte stále demokratického Slovenska."     
Ďakujeme všetkým osloveným za ich reakcie 

Jozef Kmeťo a Iveta Kmeťová 
Redakcia R1 


Joze

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…