Preskočiť na hlavný obsah

Reakcie Rómov na výsledky prvého kola prezidentských voliebTohtoročne voľby sa niesli v znamení zmeny, zmeny v slušnú a tolerantnú spoločnosť. "Volanie po zmene", takto to cítia výsledok prvého kola prezidentských volieb dvaja najúspešnejší uchádzači o najvyšší ústavný post Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Rómovia celkovo prezidentské voľby odignorovali a však napriek tomu, že sa k prezidentským voľbám postavili vlažne, na porážku Kotlebu sa pozerajú s úľavou. Všeobecne z celkového počtu opravených voličov vyše 51% sa volieb nezúčastnilo.  

Tohtoročné voľby sa niesli aj v znamení predvolebnej kampane na sociálnej sieti, presne ako to bolo počas predvolebnej kampane Baraka Obamu, či Donalda Trampa. Sociálne siete môžu veľmi ovplyvniť voliča a volič zase vníma, že cez sociálnu sieť je možnosť byť bližšie ku kandidátovi.  To čo sa dialo počas predvolebnej kampane prezidentských kandidátov na sociálnej sieti môžeme označiť za hotové šialenstvo. U Rómov dominovala téma zachovanie tradičnej rodiny a strach imigrantov, preto sa niektorí Rómovia otvorene hlásili k myšlienkam Štefana Harabina, ktorý skončil zo 14,34%  ako tretí.
Erik Hillar Lakatošovie - novinár 

"Ja som rád, že vyhrala pani Čaputová a gratulujem jej k skvelému výsledku prvého kola prezidentských volieb. Som gay, nie som vrah, ani zlodej, som gay. Niektorí Rómovia preto odsudzujú pani Čaputovú, pretože je liberálna voči nám gayom, či lesbickým párom. Nikde v programe pani Čaputovej neodznelo, že by podporovala napríklad adopciu deti homosexuálnymi pármi. Aj ja ako gay som proti adopcii detí avšak aby ma niekto prenasledoval kvôli mojej sexuálnej orientácii je pritiahnuté za vlasy. Napokon nie prezident môže rozhodnúť o registrovaných partnerstvách ale premiér vlády... Pani Čaputová je pre mňa znamením tolerancie a to zo všetkých strán našej spoločnosti."          


Peter Polák - politik 

"Gratulujem Zuzane Čaputovej za suverénny postup (40,6%) do druhého kola prezidentských volieb. Prvé kolo však ukázalo, že sa musíme mať v každých ďalších voľbách na pozore. Kotlebových 10,4% potvrdzuje nárast podpory pre extrémistov. Nateraz sme síce Kotlebu „porazili“, no otázne je, či ho porazíme aj nabudúce."

Ivan Hriczko - politik 

"Tohtoročné prezidentské voľby nám dokázali, že Slovenská republika patrí medzi vyspelé a demokratické krajiny. Výsledok prezidentských volieb I. kola jasne dal STOP politike nič neriešiaceho populizmu a hlúposti! Prípravný výbor Slovenskej Iniciatívy Menšín, ktorý v súčasnosti naberá na sile a politicky celo zastrešení Rómov v Slovenskej republike citlivo vníma problematiku extrémizmu, nationalizmu a xenofóbii v spoločnosti. Je nutné, aby sme tohtoročné prezidentské voľby vnímali uvážlivo a občiansky. My Rómovia sme neoddeliteľnou súčasťou SR a Národa Slovenského a preto je nutné práve počas volieb dokazovať svoju silu a múdrosť! Druhé kolo prezidentských volieb nám prináša dvoch najúspešnejších kandidátov, muž verzus žena, o post hlavy štátu. Obaja kandidáti sú erudovaní, uhladení, rétoricky na rovnocennej úrovni s jednou výnimkou, že jeden kandidát je viac mediálne obľúbenejší, čo, ale v druhom kole môže byť poškodzujúce... V súčasnosti sa ponúka otázka ako obaja kandidáti získajú nových voličov resp. udržanie súčasného stavu jasného víťaza. Tu sa priam ponúka priestor pre národnostné menšiny. Možno to bude trúfalé, ale nad voličmi "Kotlebu" si naši kandidáti nemôžu dovoliť uvažovať. Ide o jasne orientovaných ľudí, ktorí nekorešpondujú s politikou našich víťazných kandidátov. To znamená, že práve Národnostné menšiny, ktoré sú v súčastnosti vytláčané z tohto volebného priestoru ponúkajú najväčší priestor na pozitívny volebný výsledok. Ak si zoberieme, že na Slovensku máme cca. 250 000 voličov z radov Rómov, tak táto skupina má čo ponúknuť aj povedať do výsledku volieb a hlavy štátu SR. My Rómovia prechádzame určitým obrodením a preto je prirodzené a nutné aby sme boli ako národnostná menšina braní na partnerskej úrovni s reálnymi dopadmi a cititeľným vplyvom na budúcnosť Rómov. Od budúcej hlavy štátu očakávame otvorenú komunikáciu a pomoc! Rómovia sa dostali do pásma extrémnej generačnej chudoby, ktorá je už nezvládnuteľná. Našu situáciu si každá vláda odovzdáva ako horúci zemiak bez reálneho odpočtu a reálnych pozitívnych dopadov. Svedčí o tom vzrastajúci počet Rómskych osád, ktorých už máme viac ako 1100. Našu problematiku riešia príslušníci iných národnostných menšín, len nie Rómovia. Práve to sú kardinálne otázky na budúcu hlavu štátu, ktorý nám dúfame pomôže zmeniť tento žalostný stav a hanbu! Víťazom prvého kola gratulujem a teším sa z výsledku a participácie na druhom kole. Som nesmierne rád, že aj moja osobná voľba bola tou správnou voľbou vďaka čomu sme dokázali vyradiť z II. kola prezidentských volieb hlúposť a populizmus! Nech múdrosť, srdce a uvážlivosť vládnu našej krajine."Eduard Čonka - politik a aktivista 


"Ja si myslím, že prvé kolo prezidentských volieb bolo úspešné. Hodnotím to z toho hľadiska, že vlastne samotné voľby, alebo jeden z nástrojov demokracie sú voľby a ten počet ľudí, ktorí boli voliť. Trošku sme to sledovali a vlastne celý ten priebeh v sobotu, ale aj predvolebnú kampaň a tým že tí mladí ľudia boli schopní ísť k tým urnám, videli sme tam prípady, keď pricestovali aj zo zahraničia, len kvôli tomu, že im záleží na tejto krajine. Preto si myslím, že z tohoto pohľadu to bolo veľmi úspešné. A čo sa týka poradia kandidátov, ktorí uspeli a postupujú do druhého kola, tak vlastne ja som to troška predpokladal, že to aj tak bude. Čo ma veľmi prekvapilo tak to bolo to, že pomerne veľký počet hlasov dostala Kotlebova strana. A to už je niečo čo ma dosť znepokojuje. Tento vývoj, tento trend mi nie je blízky a ak nebudeme rozmýšľať iba o dnešku, ale aj o budúcom vývoji. Ale poďme vychádzať aj z tej minulosti, že pri posledných parlamentných voľbách ĽSNS vyskočila do takých čísiel, že dostala 14 kresiel a ja ako príslušník menšiny... v podstate to bolo pre mňa veľké memento. A na druhej strane teraz máme ďalší výsledok, tak troška som skeptický v tom, že aký vývoj to bude naberať ďalej a čo všetko je potrebné urobiť preto aby sme zmierňovali tieto nejaké extrémistické trendy."
Denisa Havrľová 


"Prvé kolo vyhrala Zuzana Čaputová, ktorá bola od začiatku mojou favorizovanou kandidátkou a ja som nesmierne rada, že sa dostala do druhého kola a verím, že bude úspešná aj v druhom kole, pretože Zuzana Čaputová ako žena, ako človek, ako politička má hodnoty, ktoré v podstate mám aj ja. Čiže zaujíma sa aj o menšiny, zaujíma sa o všetky ľudskoprávne práva a je to vynikajúca právnička a osobnosť, a myslím si, že jej patrí to, že sa stane prezidentkou."  Mgr. Marcel Šaňa - starosta Lunika IX. 


" Voľby hodnotím veľmi pozitívne, keď vezmem do úvahy kto všetko sa zaujímal o prezidentské   kreslo. Myslím si, že v druhom kole zvíťazí prorómsky kandidát.  Nízku účasť voličov na Luniku IX.  vidím v tom, že Rómovia nevidia dôležitosť vo všetkých voľbách ako  je voľba prezidenta, či parlamentné, pretože si myslia, že najbližšie k ním je starosta, preto je veľmi dôležité aby sa Rómom vysvetlila dôležitosť všetkých volieb, pretože aj tie ovplyvňujú ich životy..." 
Maroš Balog - aktivista, moderátor 


" Som rád, že som sa neprebudil do iného rána. Som spokojný ako dopadlo prvé kolo prezidentských volieb, a že extrémistické sily ostali v úzadí, je fajn sa ráno prebudiť do ešte stále demokratického Slovenska."     
Ďakujeme všetkým osloveným za ich reakcie 

Jozef Kmeťo a Iveta Kmeťová 
Redakcia R1 


Joze

Komentáre

 1. Aj mi Romovia zijuci v zahranici sledujeme volby prezidenta a i ked sa nemozeme zucastnit verime ze zdravy rozum zvitazi a podla nas zijucich v Stuttgarte fandime pani Caputovej a verime ze bude nasou prezidentkou ...Romano Jilo e.V v Stuttgarte. Jan Turtak

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Odkial prosim viete, ze Romovia "celkovo prezidentske volby odignorovali"? Mate na vase tvrdenie nejake prieskumy a statistiky. Proprosim o nasmerovanie na zdroje.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. pravda je taka ze situacia romov na slovesnku sa zhorsuje a co bude o desat rokov nechcem ani pomyslet...zatial je dobre lebo mame kam utekat ale ked raz zavru hranice bude konec s nasimi detmy a to hranice zavru to si piste..ja sem rada ze moje deti neziju na slovesnku a uz sa ani nechcu vratit lebo v zahranici su patricne zabespeceny a ziju v blahobytu..proto vsetkym mladym odpurucam z chudobneho slovenska utekat pokym se da

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Len zatraceny rom co stratil BOHA otca moze volit CAPUTOVU Romovia ziju podla tradiciji matka otec deti. Gejove a lezbi budu sa nam posmievat do oci ako zijeme zastarale..gejom uz nic nebude chybat k zivotu len deti a ked budu mat panaze tak si deti zabespecia Zoberu deti od rodin a daju na adopciju. Caputova prinasa zlo a peklo ktore sa ukriva za peknou tvarov a sladkymi recami. Boh ochranuj ludi na zemi pred novodobou zahubou

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Nevera u Šarköziovcov z Cigánskych diablov

V partii Cigánskych diablov v týchto dňoch dujú poriadne vetriská. Podľa informácií Nového Času je na pretrase nevera a intrigy. Zdroj Nového Času tvrdí, že manželka Ernesta Šarköziho Silvia má mať až podozrivo blízko k prvému huslistovi Štefanovi Banyákovi, ktorý má s manželkou Katkou dvoch synov.


Podľa Silvie Šarköziovej ide však o výmysel, ktorý má jej rodine uškodiť.„Nie, nie je to pravda,“ vyhlásila Silvia, no pripustila, že práve v domácnosti u Banyákovcov nebolo vždy všetko s kostolným poriadkom a v ich domácnosti plnej hádok sa riešili otázky nevery. „Dôvodom ich hádok mala byť nevera Banyákovej manželky Katky,“ vyjadrila sa opatrne Silvia Šarköziová. Podľa jej slov práve Banyák upodozrieval svoju manželku z nevery. „Ja neriešim, či to bola alebo nebola pravda, ja sa do ich manželstva absolútne nestarám ani nechcem. Mňa sa to netýka,“povedala Šarköziová.


Nevera, alebo len novinárska kačica?

Jeden z komentárov ma však doslova šokoval: "Reálne, Sylvia je krásna žena a Ernest…

Zborov : Video ktoré zachytáva ako policajti bijú Rómov v osade, zachytáva scénu ako z hororu, kde policajti bijú ľudí hlava nehlava...

***RTVS má k dispozícii video, na ktorom policajti bijú obuškami Rómov v osade*** Video, ktoré sa podarilo získať European Roma Rights Centre (Centrum pre práva Rómov), zachytáva scénu v Zborove, okres Bardejov, keď podvečer 16. apríla 2017 privolali policajnú hliadku pre šarvátku medzi Rómami. Niekoľko policajtov sa zaháňa obuškami aj na deti, jeden z nich surovo sotí do staršej ženy, ktorá stojí pokojne bokom a zrazí ju na zem. Policajti sa na videu opakovane zaháňajú na ľudí, ktorí nekladú žiaden aktívny odpor. Rómovia tvrdia, že zásah si natočili viacerí, zachovalo sa však len toto jediné video. Pracovníkom Centra pre práva Rómov povedali, že večer po zásahu sa totiž policajti vrátili a donútili ich ostatné videá z telefónov vymazať. Video sme ukázali aj policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. „Viaceré z tých zákrokov sa mi zdajú zjavne neprimerané. Na môj podnet som video preposlal na policajnú inšpekciu, ktorá okamžite začne konanie, aby sa celý zásah vyšetril,“ povedal ná…

Kráľ rómskych piesní Kamil Polakovič z City Boys z Trnavy zase oklamal ľudí, zobral zálohu a neprišiel hrať...

Kto z nás by nepoznal Kamila, úžasného speváka, hudobníka, skladateľa rómskych piesní. Právom sa označuje za kráľa rómskych piesní. No to je jeho jedna stránka, druhú stránku jeho života len málo Rómov pozná a tí čo mali možnosť Kamila spoznať aj inak mi určite dajú za pravdu...


Tvrdí, že jej pokazil najkrajší deň v živote. Renáta Čonková (36) z Kokavy nad Rimavicou (okr. Poltár) si plánovala svoju svadbu mesiace dopredu, chcela, aby bola dokonalá.

Klasický scenár, ktorý Kamil urobil vo svojom živote nie jedenkrát, zobral zálohu, dohodol sa termín kedy príde hrať a v deň termínu Kamila nikde... To bol prípad aj Renáty Čonkovej.

Ešte vo februári oslovila kráľa rómskych piesní Polakoviča. „Dohodli sme sa, že vystúpi so svojou kapelou za honorár 1 000 eur. Päťsto som mu poslala dopredu ako zálohu. Navyše, sľúbil mi, že nám zloží svadobnú pieseň, tak som mu dala ďalších 260 eur,“ vysvetľuje Čonková.