Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómska tlačová agentúra - bližšie k ľuďom
Žijeme vo svete informačných technológií a informácií. Sociálne siete sa stali našimi komunikátormi, cez ktoré sa vieme spojiť s ľuďmi a odovzdávať si informácie. No žijeme aj vo svete pokrivených zrkadiel informácií, vo svete hoaxov (nepravdivých správ), či správ, ktoré podnecujú násilie... V takejto dobe je veľmi dôležité mať pevnú zem pod nohami, je veľmi dôležité ukotviť sa v rozbúrených vodách médií a internetu. Takým pevným bodom vo svete sú tlačové agentúry, ktoré nám vedia priniesť objektívne overené správy, informácie, aby sme si v spleti informačných sietí vedeli urobiť svoj vlastný pohľad a názor. 

My Rómovia sa už dlhšie snažíme o vlastné média, média ktoré by o našej komunite prinášali relevantné, overené a objektívne správy. Nie je jednoduché z vnútra našej komunity priniesť von objektívnu správu a konkurovať tak mase záporných informácií o nás samých. 

Redakcia R1 je jediný mienkotvorný web na Slovensku. Sme blogeri a často sme boli odkázaní na informácie z iných médií. Vyhľadávaním tém sa nám vždy zaplnil deň, pretože sme museli preklikávať rôzne kanály informácií, aby sme mohli s danou informáciou pracovať. Preto sme veľmi radi, že vznikla Rómska tlačová agentúra ROMATA, taký pevný bod informácií nielen pre nás ale aj pre ostatné média na Slovensku. Na Slovensku žije cez viac ako pol milióna Rómov. V našej komunite sa toho veľa deje a nie je možné všetky informácie zachytiť a preto je dobré, že je tu práve možnosť získať dôležité informácie z jedného a overeného zdroja. Rómska tlačová agentúra ROMATA takým zdrojom informácii je, www.romata.sk  Cieľom agentúry je sústreďovať a ďalej šíriť odbornej, novinárskej ale aj širokej verejnosti dôležité informácie súvisiace s rómskou
komunitou nielen na Slovensku... 


Jozef Kmeťo 


         

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…