Preskočiť na hlavný obsah

Vražda v Dobšinej nesmie vyvolať kolektívnu vinu

Iba 22 ročný vrah bol predtým už 9 krát súdne trestaný 
Smutná udalosť v Dobšinej zasiahla celé Slovensko. Vždy je veľmi smutné, ak príde o život človek, o to viac ak o život príde mladý človek, ktorý mal ešte celý život pred sebou. Nedeľné ráno bolo šokom pre všetkých obyvateľov Dobšinej, ale aj širokej verejnosti. V návale smútku, ľútosti a prirodzeného hnevu sa len veľmi ťažko hľadajú slová k tejto tragédii. Všetci si kladieme otázku či bolo možné predísť incidentu, pri ktorom nezmyselne vyhasol mladý ľudský život. Žiaľ, musíme konštatovať, že nikto nemá v moci predvídať takéto skratové konanie jednotlivcov. "Táto tragédia pobúrila slušne žijúcich občanov nášho mesta. No nemôžeme súhlasiť s rasistickým podtextom riešenia problémov, ktorý ešte viac podnecuje k nenávisti medzi minoritou a majoritou", povedal primátor mesta Dobšiná vo svojom vyhlásení.


Mgr. Ivan Hriczko "Vražda v Dobšinej nesmie vyvolať kolektívnu vinu" 

"Život nám prináša mnoho situácii, ktoré sú pre nás niekedy ťažko pochopiteľné. Práve takáto situácia sa stala v meste Dobšiná, okrese Rožňava, kde došlo k vražde a zbytočne vyhasol ďalší ľudský život.  Ide o vážny trestný čin, ktorý neostane bez trestu, nakoľko je už vinník zadržaný a orgány činné v trestnom konaní konajú a riešia to! V Slovenskej republike máme činnú políciu, prokuratúru, ktorá promptne reagovala a rieši celý skutkový stav tohto ohavného činu zo strany recidivistu.
Čo mňa ako človeka veľmi sklamalo je politický hyenizmus, ktorý nám predvádzajú niektorí politici a využívajú populistické reči na oslovenie ďalších a nových sympatizantov, ktorým ponúkajú nadzákonné riešenia už v tak ťažkej a zložitej situácii v meste Dobšina. Je mi to nesmierne ľúto, že si niekto vie robiť reklamu na smrti človeka a čine chorého človeka, ktorý spáchal závažný trestný čin! Na Slovensku máme políciu, ktorá to má pevne v rukách a rieši to promptne.

Keď som si pozrel niektoré zábery určitých politikov, ktorí upozorňujú na takzvanú "cigánsku kriminalitu", mal som možnosť vidieť postávajúce deti, ženy, starcov pri svojich domoch, ktorí sa báli... v tých nevinných ľuďoch vyvolávali strach, obavu, že keď patríte k rómskej národnostnej menšine v meste Dobšina tak ste zlý a nebezpečný človek! Vžil sa niekto do kože nevinného dieťaťa, ktoré sa pozerá na nenávistné pohľady vyholených hláv, ktorým vadí Rómska národnostná menšina?! Ten strach ľudí, nevinných ľudí je ťažko opísateľný len slovami... ale ten pocit beznádeje, strachu, že ste len Róm je niečo, čo nepatrí do vyspelej demokratickej krajiny a neprajem nikomu ten pocit zažiť. Ide o neskutočné poníženie, strach o život a beznádej!

Riešime vraždu, ktorú má riešiť polícia a aj ju rieši! Riešime holohlavých pánov, ktorým nestačí zadržanie vinníka, priznanie viny, zákonné postupy, ale ponúkajú iné populistické riešenia, ktoré ale nikdy nedopovedia... nakoľko by išlo o ďalší trestný čin...
Kolektívna vina je pripisovaná národnostnej menšine Rómskej. V podstate sme všetci vinný ako Rómovia a sme zodpovední za ohavný a neľudský čin, za vraždu v meste Dobšina. Je to správne, keď nám podsúvajú kolektívnu vinu?! Ak dopustíme vyhrotenie situácie, podceňovanie vážnej populistickej propagandy v odrezaných regiónoch, nebudeme sa reálne zaoberať dopadmi  týchto vážnych celospoločenských udalostí, tak sa podpisujeme pod možné občianske nepokoje, ktoré nám tu hrozia a vráti sa nám to ako bumerang. Minulosť kedy vedľa seba žili mnohé národnosti sa stáva minulosťou... Máme časti kde žijú len Rómovia, máme časti kde žijú len zámožnejší ľudia a spoločnosť sa už rozdelila a tých rozdielov je každým dňom viacej, čo je cítiť na správaní a reakciách ľudí.
Nedopusťme, aby nám bola pripisovaná vina za zločin ako národnostnej menšine rómskej len preto, že sa nás nemá kto reálne zastať!" ...povedal pre Redakciu R1 Ivan Hriczko.


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…