Preskočiť na hlavný obsah

Antikampaň poznačila prezidentské voľby. Facebook chystá zásadné zmeny

europskenoviny.sk / Prostredníctvom internetu sa šíri rozhovor Marka Zuckerberga so šéfom najväčšieho vydavateľstva v Európe, Axel Springer. Zuckerberg sa v ňom vyjadril, že prácu novinárov komplikujú aj masívne hoaxové antikampane.

Ilustračne foto 

Antikampane sa využívajú napríklad pred voľbami, keď sa práve vďaka nim a obrovskému množstvu peňazí investovaných do facebookovej reklamy snažia určité skupiny očierňovať jednotlivých kandidátov. Facebook preto spúšťa novinku, ktorá môže byť pre politické kampane rovnako zásadná, ako zavedenie transparentných účtov v roku 2014. Práve na nich si všetci môžeme pozrieť, ktorý politik, koľko a od koho dostal peniaze a na čo ich v kampani minul. “Vieme o mnohých prípadoch, kedy rôzne dezinformačné kampane sa šírili vďaka politickým reklamám. Napríklad aj pred prezidentskými voľbami sme videli viaceré stránky, ktoré majú napríklad 36 fanúšikov na facebooku, ale vďaka reklamám mohli osloviť tisíce ľudí a ovplyvňovať ešte aj počas moratória výsledky volieb,” uviedol Filip Struhárik, Mediabrífing.


A preto dochádza k zásadnej zmene. Politická reklama sa už nebude môcť robiť zo zahraničia, tak ako sme to videli napríklad pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, keď práve z Ruska bola platená masívna reklama, ktorá tieto voľby ovplyvňovala. Navyše ten, kto bude chcieť politickú reklamu zadať, bude musieť poslať svoj naskenovaný občiansky preukaz priamo do Facebooku, aby si tam overili jeho identitu. “Ak vidíte, že niekto napríklad robí nejakú antikampaň voči nejakému kandidátovi, jednoducho prídete na ich facebookovú stránku a tam budete mať výpis koľko peňazí už minuli, aké reklamy majú spustené, čiže viete si overiť proti komu alebo za koho tie kampane boli a viete to potom pripočítať ku celkovým výdavkom na kampaň toho kandidáta,” vysvetlil Peter Šebo, odborník na sociálne siete.


Sociálna sieť tiež spustila veľmi podrobný postup, podľa ktorého ak sa budú v statusoch nachádzať niektoré kľúčové slová, z ktorých sa bude dať identifikovať, že ide o politickú reklamu, alebo antikampaň, tak takúto reklamu zablokuje. A to až do doby, kým sa jej zadávateľ neoverí na Facebooku. Toto všetko začína platiť už teraz v celej Európskej únii, aby sa zabránilo prípadným neférovým zásahom v kampani do volieb do Európskeho parlamentu, ktoré máme na budúci mesiac.


europskenoviny.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…