Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Máte na záhradke jazierko? Prebuďte ho k životu po dlhej zime


Jar zavítala na väčšinu nášho územia, preto nás to prirodzene ťahá na záhradku. Je potrebné predsa zrealizovať jarnú údržbu záhrady, ktorá zahŕňa prípravu pôdy na výsadbu koreňovej zeleniny, ale aj vertikutáciu trávnika. 

Ilustračne foto 

Ak je ale súčasťou vašej záhradky jazierko, je potrebné ho prebudiť k životu. Po dlhej zime si zaslúži viac pozornosti, a to najmä, ak máte v jazierku aj ryby.

Kúpte si štartovacie baktérie do jazierka


Po dlhej zime, kedy väčšinu času bola plocha jazierka zamrznutá, je voda zakalená a na prvý pohľad sa zdá, že v tejto vode nebudú môcť žiť ryby. Keďže sa voda na jar začína ohrievať a biologické procesy sa rozbiehajú, je potrebné jazierko určitým spôsobom oživiť. Oživiť ho dokáže pomocou účinných štartovacích baktérií do jazierka. Používajú sa najmä preto, aby sa predišlo rozmnoženiu nebezpečných rias a aby jazierko bolo zdravé a čisté.
Riasy v jazierku znamenajú nebezpečenstvoAk sa vám v jazierku rozmnožia riasy, je potrebné si kúpiť prípravky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ich raz a navždy. Najskôr je však potrebné zistiť, o aké riasy sa jedná a až potom je potrebné sa informovať, ako na riasy v jazierku.

Poznáme dva typy rias. Jedny sú jednobunkové riasy, ktoré si ľudia často pletú so sinicami. Typickým prejavom prítomnosti jednobunkových rias je zelená voda. Jednoduchým testom ale dokážete vylúčiť prítomnosť siníc.

Druhým typom rias, ktoré sa môže nachádzať v jazierku, sú vláknité riasy, čiže mnohobunkové stielky. Začínajú rásť akonáhle sa zbavíte zelenej vody, čiže jednobunkových rias. Zarmútime vás, tento typ rias neodstránite žiadnou filtračnou technológiou. Pomôcť vám budú môcť jedine kvalitné prípravky na tento typ rias.

Ak sa chcete zbaviť rias, informujte sa o dostupnosti účinných prípravkov, ktoré vám pomôžu vytvoriť zdravé prostredie v jazierku a zároveň neohroziť zdravie rýb a zooplanktóna žijúceho vo vode.

Odstránenie suchých listov, náter dreveného mostíka a vyčistenie dlažby

Okrem vody v jazierku myslite aj na odstránenie suchých listov z tesnej blízkosti jazierka. Uľahčíte tak rast rastliniek žijúcich v tesnej blízkosti jazierka. Nezabúdajte ani na dôkladne vyčistenie dlažby. Ak plánujete osadenie novej, odporúčame vám osadenie dlažby podobnej tej, ktorú často vídame okolo bazénoch. Jedná sa o protišmykovú dlažbu okolo bazéna z kvalitného a hlavne odolného prírodného materiálu známeho ako travertín.

Ak máte ponad jazierko urobený drevený mostík, teraz na jar vám odporúčame ponatierať ho. Najprv však odstráňte olúpané zvyšky farby a až potom sa pustite do natierania.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…