Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Smartfóny majú na tínedžerov negatívny dopad. Vedci s nimi spájajú zvýšený počet samovrážd.

ilustračné foto/zdroj: internet

Smartfóny nám v dnešnej dobe nahradzujú všetko a sú s nami po celý deň. Rôzne výskumy zistili, že mileniáli ich kontrolujú až 150-krát denne, čo je už poriadne číslo. A aj keď nám často aplikácie poriadne uľahčujú život, neznamená to, že sme s mobilmi šťastnejší. Najväčší vplyv majú na dnešných tínedžerov, ktorí sú prvou generáciou, ktorá so smartfónmi od mala vyrastá.
Aj napriek tomu, že smartfóny nás zabávajú a uľahčujú nám život, v posledných piatich rokoch odborníci zaznamenali negatívny trend - duševné zdravie tínedžerov v Amerike sa drasticky zhoršilo. Renomovaná psychologička Jean Twenge viní z veľkej časti aj smartfóny. Vo svojej štúdii zistila katastrofické následky smartfónov na mladú generáciu - deti, tínedžerov i dvadsiatnikov narodených v druhej polovici 90-tych rokov. Kvôli smartfónu majú úzkosti a napriek tomu, že ich mobily v sekunde spájajú so svetom a blízkymi, sa cítia osamelí.

V období rokov 2010 až 2015 sa v národných prieskumoch zvýšil počet amerických tínedžerov, ktorí sa cítia bezvýznamní a nevedia sa z ničoho tešiť, o 33 percent. Deprimovaní tínedžeri však nie sú najväčším problémom. Počet pokusov o samovraždu v tomto vzrástal až o 23 percent. Čo je najhoršie, počet 13- až 18-ročných ľudí, ktorí spáchali samovraždu, sa zvýšil o 31 percent. Epidémia problémov s mentálnym zdravím je u dnešných tínedžerov výraznejšia než u ich predchodcov - mileniálov.

Doktorka Twengeová viní z veľkej časti závislosť mladých ľudí od ich smartfónov. Hovorí, že samovražedné pocity sa týkajú všetkých a nezáleží na socio-ekonomických alebo kultúrnych faktoroch. Nárast je najmarkantnejší pri ženách. "Viacero dlhodobých a experimentálnych štúdií ukazuje, že pozeranie do obrazoviek vytvára nešťastné pocity a nie naopak, teda že nešťastné pocity vedú k pozeraniu sa do obrazoviek," vysvetľuje Twengeová pre Unilad.
Psychologička a jej tím tiež zistili, že tínedžeri, ktorí strávili 5 a viac hodín denne online, mali až o 71 percent vyššiu náchylnosť k samovražde než tí, ktorí strávili pozeraním do mobilu menej než hodinu denne.

Aj pozeranie do mobilu pred spaním môže privodiť mentálne problémy/foto internet

Riziko vzniku faktorov, ktoré vedú k samovražde, ako depresie, samovražedné myšlienky či plánovanie samovraždy, rástlo výrazne už pri vyše dvoch hodinách času stráveného online. Psychologička Twengeová vysvetľuje, prečo je to tak: "Tínedžeri dnes trávia omnoho menej času osobne so svojimi kamarátmi. Interakcia s ľuďmi tvárou v tvár je jedným z najhlbších zdrojov ľudského šťastia - bez toho naša nálada začne upadať a nasleduje depresia. Cítiť sa sociálne izolovaný je tiež jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré vedú k samovražde."

Depresia a samovraždy majú, samozrejme, mnoho príčin, nielen telefóny. Či už ide o genetickú predispozíciu, rodinné prostredie, šiaknovanie či traumy a títo tínedžeri by problémy s mentálnym zdravím zažili bez ohľadu na dobu, v ktorej žijú. Citlivejší jedinci by sa však týmto problémom dokázali vyhnúť, ak by mali dostatok sociálnej interakcie, netrávili toľko času pozeraním do mobilov alebo by mali dostatok spánku.

Tieto problémy sa, samozrejme, netýkajú len Američanov a nielen tínedžerov. Doktorka Twengeová preto radí pre zníženie rizika rozvinutia duševných problémov, aby človek obmedzil používanie smartfónov pod 2 hodiny denne, aby mu v žiadnom prípade nedával prednosť pred spánkom a aby ho človek nepoužíval minimálne hodinu pred ľahnutím do postele.

Iveta Kmeťová 
zdroj: Unilad

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…