Preskočiť na hlavný obsah

Smartfóny majú na tínedžerov negatívny dopad. Vedci s nimi spájajú zvýšený počet samovrážd.

ilustračné foto/zdroj: internet

Smartfóny nám v dnešnej dobe nahradzujú všetko a sú s nami po celý deň. Rôzne výskumy zistili, že mileniáli ich kontrolujú až 150-krát denne, čo je už poriadne číslo. A aj keď nám často aplikácie poriadne uľahčujú život, neznamená to, že sme s mobilmi šťastnejší. Najväčší vplyv majú na dnešných tínedžerov, ktorí sú prvou generáciou, ktorá so smartfónmi od mala vyrastá.
Aj napriek tomu, že smartfóny nás zabávajú a uľahčujú nám život, v posledných piatich rokoch odborníci zaznamenali negatívny trend - duševné zdravie tínedžerov v Amerike sa drasticky zhoršilo. Renomovaná psychologička Jean Twenge viní z veľkej časti aj smartfóny. Vo svojej štúdii zistila katastrofické následky smartfónov na mladú generáciu - deti, tínedžerov i dvadsiatnikov narodených v druhej polovici 90-tych rokov. Kvôli smartfónu majú úzkosti a napriek tomu, že ich mobily v sekunde spájajú so svetom a blízkymi, sa cítia osamelí.

V období rokov 2010 až 2015 sa v národných prieskumoch zvýšil počet amerických tínedžerov, ktorí sa cítia bezvýznamní a nevedia sa z ničoho tešiť, o 33 percent. Deprimovaní tínedžeri však nie sú najväčším problémom. Počet pokusov o samovraždu v tomto vzrástal až o 23 percent. Čo je najhoršie, počet 13- až 18-ročných ľudí, ktorí spáchali samovraždu, sa zvýšil o 31 percent. Epidémia problémov s mentálnym zdravím je u dnešných tínedžerov výraznejšia než u ich predchodcov - mileniálov.

Doktorka Twengeová viní z veľkej časti závislosť mladých ľudí od ich smartfónov. Hovorí, že samovražedné pocity sa týkajú všetkých a nezáleží na socio-ekonomických alebo kultúrnych faktoroch. Nárast je najmarkantnejší pri ženách. "Viacero dlhodobých a experimentálnych štúdií ukazuje, že pozeranie do obrazoviek vytvára nešťastné pocity a nie naopak, teda že nešťastné pocity vedú k pozeraniu sa do obrazoviek," vysvetľuje Twengeová pre Unilad.
Psychologička a jej tím tiež zistili, že tínedžeri, ktorí strávili 5 a viac hodín denne online, mali až o 71 percent vyššiu náchylnosť k samovražde než tí, ktorí strávili pozeraním do mobilu menej než hodinu denne.

Aj pozeranie do mobilu pred spaním môže privodiť mentálne problémy/foto internet

Riziko vzniku faktorov, ktoré vedú k samovražde, ako depresie, samovražedné myšlienky či plánovanie samovraždy, rástlo výrazne už pri vyše dvoch hodinách času stráveného online. Psychologička Twengeová vysvetľuje, prečo je to tak: "Tínedžeri dnes trávia omnoho menej času osobne so svojimi kamarátmi. Interakcia s ľuďmi tvárou v tvár je jedným z najhlbších zdrojov ľudského šťastia - bez toho naša nálada začne upadať a nasleduje depresia. Cítiť sa sociálne izolovaný je tiež jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré vedú k samovražde."

Depresia a samovraždy majú, samozrejme, mnoho príčin, nielen telefóny. Či už ide o genetickú predispozíciu, rodinné prostredie, šiaknovanie či traumy a títo tínedžeri by problémy s mentálnym zdravím zažili bez ohľadu na dobu, v ktorej žijú. Citlivejší jedinci by sa však týmto problémom dokázali vyhnúť, ak by mali dostatok sociálnej interakcie, netrávili toľko času pozeraním do mobilov alebo by mali dostatok spánku.

Tieto problémy sa, samozrejme, netýkajú len Američanov a nielen tínedžerov. Doktorka Twengeová preto radí pre zníženie rizika rozvinutia duševných problémov, aby človek obmedzil používanie smartfónov pod 2 hodiny denne, aby mu v žiadnom prípade nedával prednosť pred spánkom a aby ho človek nepoužíval minimálne hodinu pred ľahnutím do postele.

Iveta Kmeťová 
zdroj: Unilad

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…