Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Známu speváčku osočila, že je cigánka. Na charitatívnom koncerte ju nazvala pi*ou
Každoročne sa spájajú bežci zďaleka i zblízka na to, aby podporili charitatívnu udalosť BEH PRE SRDCE. Pomáhať sa dá samozrejme celoročne, no presne dnes je ten deň, kedy sa opäť v Bratislave, mestskej časti Rača organizuje samotné podujatie, kde sa opäť zúčastnili celé stovky bežcov odhodlaní pomôcť dobrej veci.

Podporu tejto akcii s krásnou myšlienkou vyjadril napríklad moderátor Sajfa, príde sa do programu zapojiť aj rapper Kali, ktorý v Rači býva. Okrem nich však do programu patrí aj obľúbená, večne milá a usmievavá speváčka Veronika Strapková. Pre ňu bol však príchod na akciu viac než nepríjemný, keďže si na vlastnej koži prežila útok na farbu svojej pokožky. Cesty v blízkosti podujatia sú samozrejme menej prechodné, než sa bežných dní. To sa však nestretlo s pochopením istej ženy, ktorej chcela Veronika s dobrým úmyslom poradiť. Pani však na speváčku vyletela, že jej nebude nejaká „cigánska pi*a rozkazovať“. Stupídne? Jednoznačne.

Veronika Strapková bola súčasťou charitatívnej akcie BEH PRE SRDCE. Ako jedna z účinkujúcich v programe mala vyhradené miesto neďaleko od pódia v areály podujatia. Pri jej snahe o to dostať sa so svojím autom na vyhradené parkovisko mala problém práve pre zvýšený pohyb v okolí podujatia. Keď vystúpila z auta, stačila len slušne pozdraviť… a dotyčná pani, o ktorej je reč, ju začala častovať rasistickými urážkami o tom, že nejaká cigánska pi*a jej nebude rozkazovať a oháňala sa políciou. Okrem samotnej speváčky, stihla pani pourážať aj bežcov (ktorí samozrejme bežali za charitatívnym účelom). Hneď po tom sa to Veronika rozhodla i zdokumentovať.. a na jej výzvu to pani dokonca zopakovala opäť a na kameru. Ukážku môžeš vidieť vyššie.


„Nechcela som si to nechávať pre seba, je dôležité o takýchto veciach hovoriť…“

Veronika Strapková o incidente hovorí: „Pravdou zostáva, že keď sa hocikto stretneme s podobným vystupovaním, je dôležité, aby sme to nenechali len tak. Samozrejme je človek v šoku z danej situácie, keď ťa dotyčný „útočník“ svojím krikom a ďalšími neuvedomenými prejavmi nepustí ani len k slovu. Je takisto dôležité, aby sme takéto prejavy nenávisti zachytili a snažili sa s tým niečo urobiť. Mali by sme byť tolerantnými a nevyvyšovať sa nad niekým iným. Tu nejde o to, že mňa by niekto urazil… ale že si dovolil správať sa nadradene len na základe vonkajších znakov. Ja neviem o tom, žeby som mala rómsky pôvod, ale aj keby som mala, nie je to dôvod na ponižovanie. Nikto by sa nemal povyšovať nad iného. Je to veľmi smutné.“

Bojujme spoločne za toleranciu

Paradoxom celej situácie je, že iba podčkiarkla závažnosť tohto problému, napriek tomu, že žijeme v roku 2019. Ako vidíš vyššie uvedenú reklamu od Absolutky, tá sa aj tento rok pripomína Slovákom s práve spomínanou toleranciou. Ľuďom treba otvárať oči vlastným príkladom a môžeš sa do tohto celého zapojiť spolu s nami! Pýtaš sa ako? Podpor aj ty merch POĎ ŽIŤ, NECHAJ ŽIŤ a staň sa aj ty pozitívnou reklamou pre spoločnosť… Veronika si poplakala, no na dotyčnú ženu sa vraj nehnevá, ale chcela to rozšíriť ďalej…

„Nemali by sme dovoliť, aby nenávisť ovládala spoločnosť.“
Video prehrávač
Zdroj https://news.rukahore.sk
POĎ ŽIŤ NECHAj ŽIŤ   https://merch.sk/absolut

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…