Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Českí Rómovia v Anglicku rozbehli FB výzvu na pomoc ľuďom bez domova. Šíri sa do celej Európy

Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne výzvy, ktoré majú druhých motivovať k nejakej činnosti, súťaže, nákupy alebo zdieľanie. Možno pomocou nich však tiež šíriť osvetu alebo pomáhať druhým. 
Využiť silu sociálnej siete Facebook sa tak rozhodol aj dvadsaťročný Patrik Lakatoš, Čech, ktorý žije v Kente vo Veľkej Británii a živí sa ako Barber (holič). Medzi svojimi priateľmi začal šíriť výzvu, ktorá má upozorniť na život ľudí bez domova a pomôcť im. "Zakaždým, keď som videl človeka bez domova, tak som dal nejaké drobné. Raz som ale šiel okolo bezdomovcov a nejaký muž sa ma opýtal, prečo mu dávam peniaze, keď aj tak ich utratia za alkohol. Doma som sa potom zamyslel, ako to urobiť inak, "hovorí pre HFC. Na Facebooku potom vyzval svojich priateľov, aby nakúpili jedlo a rozdali ho medzi ľuďmi na ulici. Svojim nápadom už motivoval rad ďalších ľudí v niekoľkých európskych štátoch.

Patrik 


Princíp Patrikového nápadu je jednoduchý. Cez svoju facebookovú stránku, ktorú sleduje takmer pätnásť tisíc ľudí, vyzval troch svojich priateľov, aby zakúpili jedlo a rozdali ich medzi ľuďmi bez domova. Následne potom mal každý z nich vybrať ďalších troch priateľov a takto výzvu šíriť. "Je jedno aké jedlo kúpia, pretože niektorí ľudia tiež nemajú toľko peňazí, aby kúpili drahé jedlo. Takže niečo, čo sa dá jesť. Hlavne, aby sme im pomohli, urobili trochu radosť a ukázali, že na nich myslíme, "hovorí Patrik, ktorý počas jedného dňa takto pomohol dvadsaťpäť ľuďom na ulici. A odozva na seba nenechala dlho čakať. "Príspevok s výzvou dosiahol vyše sto tisíc zhliadnutí. Ľudia, ktorých som označil, sa hneď zapojili a pokračuje to ďalej a ďalej, "raduje sa Patrik.


Ladislav JEDLO pre chudobných


Prvým z označených bol Ladislav Žiga, žižkovský rodák, ktorý žije v anglickom Gloucesteri, kde pracuje ako mentor v školstve a tréner boxu. "Nejde o nezmyselnú výzvu, je to suprová myšlienka" vysvetľuje pre HFC, prečo sa rozhodol zapojiť. "Toto je to najmenej, čo pre nich môžeme urobiť. Zapojilo sa zatiaľ desať ľudí a ďalší pracujú na videách, takže šírenie sa darí. Dobrá myšlienka sa určite bude šíriť, možno pomalšie ako negatívne, ale sme trpezliví, "dodáva.
S myšlienkou sa stotožňuje aj Daja, ktorá s kamarátom Vojtom rozdávala bagety, tatranky a pitie. "Žijeme v uponáhľanej dobe. Ľudí bez domova často sledujem z diaľky a chcela som sa u nich zastaviť. Poslúchla som si pár príbehov a chytilo ma to pri srdci. Povedala som si, že aspoň touto cestou by sme im mohli pomôcť, "rozpráva pre HFC. Vďaka jej videu zverejnenému na Facebooku sa do výzvy ihneď zapojili ďalší ľudia. "Napríklad kamarátka Jana nerozdávala jedlo, ale v nemeckom meste Eisenach darovala chudobnému páru s malým chlapčekom oblečenie po svojom dieťati, "opisuje.
Z anglickej DO EURÓPY

Výzva sa tak z Veľkej Británie medzi priateľmi rozšírila aj do ďalších európskych miest a do Česka. Prijal ju aj Jaroslav Horváth z Ostravy a rozdával palacinky a pizzu. "Je správne ukazovať dobro a zároveň pomáhať ľuďom v núdzi. Viem, že to robí veľa ľudí a nie sú pri tom kamery, ale je správne inšpirovať a motivovať ostatných, a preto sme to natočili a zverejnili, "rozpráva pre HFC. Mimo kameru sa potom snaží urobiť viac. Napríklad ľuďom bez domova platí pobyt v azylovom zariadení, ktorý na deň stojí 45 korún.

RÓMOVIA POMÁHAJÚ

Do výzvy sa zatiaľ zapojili predovšetkým Rómovia. "Stretávam sa s pozitívnymi reakciami, že to robia Rómovia. Niektorí sa snažia hádzať veľa negatív na rómsku komunitu, ale sme rovnako obyčajní ľudia ako všetci. Ako hovorím, v deň, keď to tu opustíme, na tom budeme všetci rovnako. Preto medzi ľuďmi nerozlišujem, "hovorí k tomu Ladislav. " Je Rómska komunita zvyknutá pomáhať? Určite áno, rovnako ako aj ostatný ľudia. Niektorí pomôžu, niektorí nie.Je to možno niečo nové, čo niektorí nepoznajú alebo sa s tým nestotožňujú. A preto sa budeme snažiť inšpirovať ďalších.. 

Dája 


Toto je pomoc ktorá si zaslúži našu pozornosť. V poslednej dobe si svedkami nekonečných hádok medzi (zbierkármi) hádajú sa už ani človek nevie prečo... Ľudom ktorým ide skutočne o pomoc to robia slušne, bez hádok a vtedy si ich všimneme aj my novinári... 

Marie Škardová Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…