Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Čo týždeň dal - prehľad najdôležitejších udalostí


Dnes sa konal pohreb speváka Karla Gotta, asi najsledovanejšia udalosť končiaceho sa týždňa. Ako ja, tak snáď každý sledoval zádušnú omšu z katedrály svätého Víta z pražského hradu. Neubránil som sa dojatiu pri slovách Jiřiny Bohdalovej, ktorá pri rakve Karla Gotta povedala, ,,Túto veľmi ťažkú úlohu mi dal sám Karel," vysvetlila s tým, že s Gottom boli celoživotní priatelia. Tým, že je staršia, očakávala, že odíde na večnosť skôr a bude sa na jej rozlúčke prihovárať on. ,,To je jediný sľub, ktorý nesplnil." Pripomína, že odišiel zmierený a obklopený láskou manželky a dcér. Podľa slov Bohdalovej odišiel dobrý a slušný človek, ktorý vždy rád pomohol. Nakoniec vo svojej reči odkázala Gottovi do neba: ,,Čakaj ma tam hore, drž mi tam miesto. Mám pre teba jeden skvelý židovský vtip," aj takto so slzami v očiach, sa snažila Jiřina Bohdalová odľahčiť pre ňu tak ťažkú chvíľu.  

Ďalšie udalosti týždňa 

SMK sa pokúsi o vytvorenie spoločnej kandidátky s Mostom-Híd


Patakyová: Segregácia rómskych detí vo vzdelávacom systéme na Slovensku pretrváva


Zo zahraničia 

Rumunsko prevzalo polročné predsedníctvo v Rade EÚ


Členské štáty Únie súhlasia so zintenzívnením rokovaní o brexite

Britský premiér Boris Johnson opakuje, že Británia vystúpi z Únie 31. októbra bez ohľadu na to, či sa dovtedy podarí dohodnúť podmienky odchodu, alebo nie.

Vojna 


Turecko spustilo vojenskú operáciu v severnej Sýrii namierenú proti Kurdom a teroristom z Islamského štátu. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tým, že do regiónu chce priniesť mier. Operácia už zaznamenala prvé obete a desaťtisíc ľudí je na úteku zo Sýrie. 


Absurdity týždňa 

Musel som sa fakt zasmiať, pri pohľade na správu, že Irena Bihariová • Progresívne Slovensko dostala OCENENIE OD NÁRODNEJ KRIMINÁLNEJ AGENTÚRY za zásluhy proti extrémizmu. 
Táto pani "príživníčka", ktorá doslova žije dosť náročný život plný pohodlia na účet rôznych fondov a štátnych zdrojov nič významnejšie neurobila než to, že založila Občianske združenie ľudia proti rasizmu a v rámci tejto činnosti nič iné pani Bihariová nerobí než len sa pretŕča po rôznych schôdzach a prednáškach, ktoré v konečnom dôsledku nič významnejšieho neriešia. Toto občianske združenie však v podstate funguje ako výborne platený tretí sektor, ktorý svojím pracovníkom zabezpečuje nadštandardný prijem pre život v pohodlí pri kávičkách, a schôdzach o ničom. Najlepšie činnosť pani Bihariovej vystihol jeden z komentov na margo toho, že pani Bihariová dostala ocenenie NAKA, "dostala to za to, že školila policajtov, ktorí úmyselne neriešili trestné činy rasizmu až do takej miery, že aj po školení ďalej úmyselne trestné činy rasizmu neriešia a takéto činy viac menej ostávajú bez povšimnutia". Pre mňa osobne je táto žena iba "príživník". Nič iné ako úradnícka pijavica, ktorá tam kde by mala byť nie je a tam kde nemusí byť je jej plno, je ako reklama na CoCa Colu novej chuti ľudia proti rasizmu. 

Záver              

Viete, dnes keď som sledoval zádušnú omšu za Karla Gotta som si uvedomil jedno, vždy by sme mali žiť tak, aby keď raz vydýchneme naposledy, aby aspoň jeden človek za nami vyronil slzu. A aj keď sa počas života dopustíme veľa omylov a chýb musíme brať ohľad na to, aby naše chyby a omyly neboli na škodu iných. Mám pocit, že tento svet je plný chýb a omylov ľudí, ktorí úmyselne škodia človeku. O to viac si to uvedomíte, ak z tohoto sveta odíde človek, ktorý celý svoj život venoval potešeniu človeka, takým človekom bezpochyby bol aj Karel Gott. 

Jozef Kmeťo   

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…