Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ročne v priemere zomrie 30 novonarodených rómskych deti

Malá dvojročná Mirka zomrela pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť   


Po tom čo Press.tv priniesla správu o zbytočnom úmrtí iba dvojročného rómskeho dievčatka z Bardejova sme sa pozreli ako vlastne vyzerá zo zdravotným stavom rómskeho obyvateľstva u nás. Výsledky sú viac než alarmujúce.   

Zdravotný stav rómskej populácie je v porovnaní s majoritnou populáciou výrazne horší.
V dôsledku toho, očakávaná dĺžka života pri narodení a dojčenská úmrtnosť nedosahuje
úrovne väčšinovej populácie. U rómskych detí je úmrtnosť výšia ako u majority a dôvodom sú zlé životné podmienky, ako aj nedostatočné využívanie zdravotnej starostlivosti vo vylúčených komunitách. Prístup k zdravotníckym službám zhoršujú nízka informovanosť a osveta, diskriminácia, finančné bariéry, ale aj kultúrne a jazykové rozdiely. Očakávaná dĺžka života pri narodení človeka z rómskej populácie bola v rokoch 2006 až 2015 takmer o 6 rokov kratšia. Rómske deti zomierajú do šiesteho roku života viac 

Ak tomu prirátame predsudky lekárov, rasizmus, a ľahkovážny prístup lekárov k rómskym pacientom, nemôžeme  sa čudovať že úmrtnosť u rómskeho obyvateľstva je celkovo vyši a ako u majority. 

Rómovia sa dožívajú v premiére 70 rokov pri dobrom zdravotnom stave. Majorita sa dožíva o takmer 10 rokov viac, teda v priemere 78 rokov.  Dojčenská úmrtnosť je takmer trojnásobne vyššia v porovnaní so zvyškom populácie. Počet úmrtí rómskych narodených deti je do jedného roka na 1 000  narodených detí 12,3 % oproti 4,2 % u majority. 

Príklad z Trebišova  

Rozdiely v dĺžke života pri narodení a v dojčenskej úmrtnosti existujú aj medzi okresmi, situácia Rómov je najhoršia v okrese Trebišov. Očakávaná dĺžka života Rómov v tomto okrese bola medzi rokmi 2006 a 2015 menej ako 68 rokov. V tomto okrese dosiahla dojčenská úmrtnosť Rómov takmer 30 úmrtí na 1 000 narodených rómskych detí a dosiahla tak úroveň rozvojových krajín. 

Celkové faktory ktoré prispievajú k zlému zdravotnému stavu a vyššej úmrtnosti rómskeho obyvateľstva   

Horší zdravotný stav je dôsledkom zlých životných podmienok a obmedzeného prístupu k základnej infraštruktúre, ako sú napríklad kanalizácia a voda

Ďalším dôvodom horšieho zdravotného stavu Rómov je nedostatočné využívanie zdravotníckych služieb. Zdravotnícke služby sú od rómskych osídlení vzdialené v priemere 1 až 5 kilometrov

Rómovia využívajú zdravotné služby o tretinu menej než majorita a to pre nedostatok financií na lieky a zdravotne služby ako také. Celkovo zlá dostupnosť k lekárovi a veľmi zlé skúsenosti z lekárskou a zdravotnou starostlivosťou. 


Prípad z Bardejova  len dokresľuje alarmujúci  stav. V piatok 25.10.2019 asi okolo 21:00 hodine šla matka s dvojročnou Mirkou na detskú pohotovosť v Bardejove s tým, že mala Mirka veľmi kašle a ťažko sa jej dýcha. Službu konajúca lekárka, Kvetoslava Krišková dieťa prezrela a na záver skonštatovala, že dievčatku nič nie je. Dýchanie má čisté a môže ísť domov.
Podľa slov matky, lekárka predpísala jej dcére Kalciový sirup a nosné kvapky. Pani Kaľová teda postupovala podľa pokynov lekárky. Zronená matka povedala pre redakciu PRESS.TV aj to, že jej dcéra sa doma ešte chvíľu hrala a okolo jednej hodiny ráno dvojročná Mirka zomrela na zápal pľúc... 
Pohreb malej Mirky nenechal a nenechá nikoho chladným. 

Dcérka, Ľúbim ťa nadovšetko a vždy budem. Priniesla si mi lásku, šťastie svetlo. Bola si a vždy budeš ten najkrajší dar, moje milované dieťa. Strávili sme spolu 2 roky, bola v mojom brušku 9 mesiacov A dotýkať som sa ťa mohla ešte 2 roky Ďakujem ti za ne. Narodila si sa ako rómske dievčatko, svet nás nenávidí, svet ta nemal rád ale ja som ta milovala celým srdcom a nie len ja ale aj náš Boh. Mirka naša drahá tam z nebíčka dávaj na nás pozor a za ostatné rómske dietky vypros u živého Boha jeho ochranu. 
Ako sa ľudia správajú k ľudom? Ako je možne, že sme svedkami absolútnej absencie ľudskosti. Vždy sme sa na lekárov pozerali ako na bohov, na niekoho kto nám pomôže a keď už nevie pomôcť tak neublíži.  Video ktoré vám však prinášame však hovorí o niečom inom. Hippokratova prísaha je skutočne nádherný text. Jeden s textov znie "Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím." Len lekári akoby zabudli prečo sa vôbec stali lekármi.. Aj takto vyzerá svet v nemocnici, video ďalší komentár nepotrebuje.... Článok napísal Jozef Kmeťo Redakcia R1 
Reportáž o úmrtí malej Mirky natočil Erik Hillar Lakatošovie z https://presstv.sk
Ďalšie zdroje: Ministerstvo zdravotníctva a Atlas rómskych komunít  

Komentáre

  1. Zijem uz 15 roky v zahranici nikda viac by som nesol zit na slovensko. Tu mam vsetko co chcem, auto socialny zabezpecenie,vsetko. ..Ludia majte rozum hlavne mlady a utekajte prec na slovesnku vas nic dobre necaka.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…