Preskočiť na hlavný obsah

Rómovia aj po roku 1989 ostali na pokraji záujmu našej spoločnosti

Keby sme sa dnes opýtali čo priniesol nám Rómom rok 1989, asi by zazneli všade tie isté odpovede. Priniesol nám nezamestnanosť, diskrimináciu, rasizmus a nenávisť...  Ideály, ktoré mali z novembrových dní, z nás veľmi rýchlo vypršali. Mysleli sme si, že pádom socializmu sa aj postavenie Rómov v našej spoločnosti zlepší. Nestalo sa tak. Ostali sme za dverami a neboli sme pozvaní ďalej...


Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“. (FOTO: Archiv Romea.cz)


 Boli snahy plnohodnotne sa zapojiť do spoločenského diania našej spoločnosti. Vznikla ROI. Dva dni po zásahu na Národnej triede, 19. novembra 1989, založil Emil Ščuka, v tej dobe prokurátor v Prahe, s vedúcim rómskeho folklórneho súboru Janom Rusenkem a právnikom Vojtechom Žigom prípravný výbor Rómskej občianskej iniciatívy (ROI). Títo ľudia spoločne s kresťanským intelektuálom Vladom Oláhom a Ondrejom Giňom dokázali v búrlivej situácii zareagovať najrýchlejšie a svojou aktivitou dosiahli, že rómska menšina spojila svoje kroky, aj keď len formou krátkodobého emotívneho vzopätia, s demokratickou opozíciou.

21. novembra ROI vydala dve vyhlásenia, ktoré v rómčine a slovenčine šírili rebelujúci študenti, Občianske fórum (OF), aj sami Rómovia. Vyhlásenie malo formu letákov, rozmnožovaných na Pedagogickej fakulte UK hlavne vďaka Kataríne Sidonovej, dcére chartistu a neskoršieho židovského rabína Karola Sidona. Texty, na ktorých sa podieľali Milena Hübschmannová, Rusenko a Ščuka, vznikali v byte u Rusenka a pani Žigovej. 

„My, výbor občianskej iniciatívy, ktorý predstavuje 800 000 občanou romskej národnosti, žijúcich v ČSSR, sme prijali toto stanovisko:
1) My, Romovia, ktorí máme za sebou tisícročnů históriu strastí a utrpenia, prenásledovania a ponižovania, odsudzujeme neľudský zákrok poriadkových zložiek tohto štátu proti bezbranným ľuďom, uctievajucim pamiatku Jana Opletala.
2) Jenoznačne sa hlásime k prehláseniu vysokoškolských študentov, umeleckej verejnosti a Výboru čsl. verejnosti pro ľudské práva a humanitárnu spoluprácu a súhlasime s ich požiadavkami.
3) Romská občianska niciatíva sa stotožňuje a podporuje všetky požiadavky Občianského fóra zo dňa 20. 11. 1989.
4) Svojim stanoviskom, ktoré vyjadruje mienku čsl. Romov, jej prevážnej väčšiny, dúfame, že začiatok spoločenských zmien bude ku prospechu skutočnej demokracie v našej vlasti.

Praha dňa 21. 11. 1989
Výbor Romskej občianskej iniciatívy.“

Vedľa ROI sa postupne objavili desiatky politických, kultúrnych a záujmových organizácií. Namiesto očakávaného zjednotenia sa Rómov nastal rozklad. Ak do toho pridáme aj fakt rozdelenia Československa, rozklad našej jednoty bol definitívne spečatený.   

Prvých desať rokov od novembrových dní sme veľmi rýchlo pocítili, že my Rómovia nebudeme pozvaní k "prestretému stolu". Začali sme čeliť narastajúcej neznášanlivosti voči nám. Naša diskriminácia v našej spoločnosti nabrala iný smer, na ktorý sme neboli zvyknutí. Rómovia zrazu neboli vítaný nikde, a boli nepotrební a navyše. Za socializmu mali prácu. Po roku 1989 aj vďaka privatizácii a rušeniu podnikov sa Rómovia postupne dostali na ulicu. Do novej práce Rómov nikto nechcel zobrať a tak sa rómske rodiny dostali na hranicu chudoby, čo malo za následok, že napríklad nemali z čoho platiť nájomne za byty, v ktorých bývali a tak boli postupne vysťahovaní. Nová doba a nové nefalšované diskriminačné praktiky majú dnes za následok, že na Slovensku je viac ako jeden tisíc osád a veľa z nich bez vody, elektriny a základných ľudských potrieb. 

Dnes je 30 rokov od novembrových dní. Máme tu otvorený fašizmus. A my Rómovia sme na úplnom okraji záujmu našej spoločnosti. Naše spoločenské aktivity sú v plnom rozklade, nemáme svoju politiku, politikov, ani média, v podstate nič. Kde tu sa nejaká lastovička objaví v podobe festivalu, či diskusného fóra o postavení nás v našej spoločnosti, ale to je zúfalo málo nato aby sa niečo vyriešilo.  Naše rómstvo je len na sociálnej sieti, v spoločnosti je mŕtve. Tak trochu si ale za to môžeme aj sami. Za to, že napríklad nemáme svojich zástupcov v parlamente nemôžu novembrové dni roku 1989. Strašne veľa by som mohol písať, prečo my Rómovia sme tam kde sme dnes, ale k čomu to pomôže, keď nie sme schopní nájsť spoločnú reč. 

My Rómovia nielen, že nevieme držať pri sebe, ale ešte aj proti sebe bojujeme, podkopávame mu nohy, nenávidíme sa, a keď je z nás niekto úspešnejší, tak ho rovno ideme utopiť, a toho ktorý sa o niečo snaží, necháme nech sa sám trápi, či pre istotu si do neho kopneme a smejeme sa z neho... Chceme, aby si nás majoritná spoločnosť vážila, mala nás v úcte, ale prečo vlastne?! Keď si my sami nevážime seba? Máme my Rómovia blízko jeden k druhému? Medzi Rómami platí jedno staré porekadlo" gádžo nás nenavidí, ale cigán cigána utopí v lyžičke vody"...

Ak dokážeme niečo zmeniť, ak chceme niečo zmeniť v prospech nás, musíme začať od seba...

       


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…