Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Fico vo "vtipnom" videu uráža všetkých okrem Kotlebu

Existuje nepísané pravidlo, že deti by sa do politiky ťahať nemali. Etický kódex však Smeru už nič nehovorí... To čo však teraz Róbert Fico v politickej reklame urobil, prekračuje všetky hranice slušnosti, etiky a morálky, ale u Fica by sme si na tento fakt po tých všetkých škandáloch mali zvyknúť... 

Foto/ Redakcia R1

Predseda Smeru vo videu kritizuje opozičných lídrov a karhá ich ako malých školákov. „Miško Truban, to ako vyzeráš? To sa nehanbíš prísť takto ráno do škôlky zhulený?“ pýta sa v novom reklamnom spote bývalý premiér Robert Fico (Smer) malého školáka, ktorý vo videu poťahuje z veľkej napodobeniny marihuanového džointa.

Predseda Smeru vo videu kritizuje opozičných lídrov. Miroslava Beblavého (Spolu) za to, že v SDKÚ zostal aj po kauze Gorila, Andreja Kisku (Za ľudí) za obchody s pozemkami, Igora Matoviča (OĽaNO) za klamstvá, Richarda Sulíka (SaS) a Borisa Kollára (Sme rodina) za styky s mafiánom Marianom Kočnerom a Alojza Hlinu (KDH) za to, že sa oháňa krížom.

Koaliční partneri Smeru Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) sa do videa nedostali, mimo pozornosti ostal aj Marian Kotleba (ĽSNS).


Ešte u koaličných partnerov by som pochopil, že ich Fico vynechal vo svojej "pedofilnej" reklame, ale prečo vynechal aj Kotlebu!? Ten sa v klipe neobjaví. Zobraziť 10 ročného chlapca ako fašistu, to už bolo asi príliš aj pre Smer. Alebo že by v tom bolo aj niečo iné? Ak vezmeme do úvahy posledný prieskum agentúry Fokus - ak by sa voľby konali v decembri, vyhral by ich Smer. Oproti novembru si však mierne pohoršil. Zmena oproti novembru je na druhom mieste, ktoré by podľa agentúry Focus obsadili Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko s takmer dvanástimi percentami. Strana oproti novembrovému prieskumu stúpla o vyše 1,5 percentuálneho bodu. Lídri strán opozície sa vyjadrujú, že so Smerom do koalície nepôjdu a ani akúkoľvek koalíciu so Smerom nepodporia a tak do hry vstupuje čo raz viac v predvolebných preferenciách silnejšia Kotlebová strana LSNS. Uvidíme ako dopadnú parlamentne voľby na druhý rok, ale ak sa všetci nezmobilizujeme, tak nebudúci rok tu môžeme mať veľmi zaujímavú koaličnú vládu Smer-LSNS. Táto politická reklama Smeru vyvolala rôzne reakcie. Video však okrem témy dodržiavania autorských práv pretože Smer ju totiž odkopíroval od izraelskej agentúry Arona Shaviva, ktorá teraz zvažuje žalobu.otvára aj otázku, či je etické v politickej kampani využívať detských hercov, najmä ak napodobňujú fajčenie marihuany.

Foto FB Smer.sk 


Kreatívny riaditeľ z agentúry Mark BBDO Vlado Slivka považuje deti v reklame za silný nástroj, a tak k nim treba pristupovať zodpovedne. „V tejto reklame a v celej kampani Smeru sa o zodpovednosti dosť hovorí, ale výsledné video je presným opakom. Výsledkom je ešte väčšia radikalizácia spoločnosti a znechutenie nad súčasnou situáciou,“ vysvetľuje Slivka.

Čuduje sa, že video Smeru je možné šíriť na Facebooku, pretože podľa neho nemusí spĺňať normy tejto sociálnej siete, keďže zobrazuje neplnoleté dieťa fajčiace joint.

„Na tejto reklame je neetické nielen zneužitie tých detí, ale aj osobné útoky s konkrétnymi menami a priezviskami opozičných politikov. Zdá sa, že sa autori rozhodli ísť cestou účel svätí prostriedky,“ hovorí Slivka.

Video však vyvolalo aj reakciu Humoristu Fera, ktorý svojím vlastným spôsobom na túto politickú reklamu Smeru zareagoval...  Nemyslím si však, že by sme mali ostať len pri úsmeve, ja neviem či si vôbec dostatočne všetci uvedomujeme o čo nadchádzajúcich voľbách pôjde...  Pôjde o nás všetkých bez rozdielu rasy, vierovyznania, či politického presvedčenia, pokiaľ teda zdravo premýšľate..  Do politiky a spoločnosti sa nám tlačia fašisti, ktorí sú čo raz silnejší. Pred dverami parlamentu stoja aj iný exoti a máme tu aj Fica a jeho Smer, ktorý sa nechce vzdať v tejto krajine moci a to ja po tom, čo všetko aké špinavstvá vyplávali na povrch. Partia úžerníkov, zbohatlíkov, oligarchov si z našej krajiny urobili miesto kde pre nich neplatia žiadne zákony a povinnosti a z nás ľudí si urobili svoje hračky. Mali by sme ostať bdelí a ostražitý a na každú vec potláčajúcu zdravý úsudok, eticky či morálny kódex upozorniť. Pretože či sa vám to páči alebo nie v nasledujúcich dňoch aj po novom roku pôjde o veľa, pôjde o nás....     


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…