Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Nech už nasneží/ Krásne Vianoce priatelia Váš Jožko Kmeťo

Rómske deti spievajú koledu Foto R1

Milí priatelia, blížia sa nám najkrajšie sviatky v roku Vianoce. Tento rok budú pre mňa Vianoce iné a možno tak trochu nové a možno aj posledné, lebo ako sa hovorí človek miení a pán Boh mení.
Budú to prvé Vianoce kedy sa vám nebudem prihovárať cez éter rádia R1, štyri roky som sa vám cez vianočné sviatky prihováral a snažil vám priniesť vianočnú pohodu do vašich domovov, tento rok to bude prvý krát, keď tak neurobím...

Vianočné vysielania rádia R1 patrili k jedním  z najkrajších vysielaní roku.  Snažili sme vám počas vianočných sviatkov priniesť tie najkrajšie piesne a slovo do vašich duší. Vždy som bral vianočné vysielania v rádiu za také malé ľudské posolstvo aby sme boli k sebe lepší, aby sme si jeden k druhému vedeli nájsť cestu a aby sme sa vždy vedeli spolu dohodnúť aj za kompromisov ktoré sa nám ľahko nerobia.   

Chcel by som sa vrátiť v čase keď svet bol na bielo, keď zima bola zimou, letieť mesto mať červené líčka od mrazu aby mi znovu očka svietili, cítiť vôňu Vianoc moje mamy. Možno niekto čaká na tento  vianočný zázrak  spolu so  mnou. Svet sa ľudia však od tých čias zmenil, zima už dávno nieje tým čim bola a my ľudia sme si z Vianoc urobili preteky pažravosti, nenásytnosti, prepychu.

Milí priatelia, ako sa vám prihovoriť k týmto vianočným sviatkom? Ako vám napísať, že sa bojím o nás všetkých, ako napísať list pánu Bohu, že zlo sa znovu prebúdza, zlo ktoré nás môže pobiť a zotročiť... Ako mu napísať aby vás prebudil, ako mu napísať, že sa bojím...

Život okolo nás sa musel zblázniť, Hitlerovská čižma chce pošliapať naše sny a nikoho niet kto by ju zastavil. Dívam sa do neba díva, moje sny o neho opieram, ukáž mi Bože živý aký udeľ čaká náš ľud. Tak nech už nasneží, nech už nasneží a to zlo v našich dolinách zničí, aby ľudia mohli dýchať, plakať aj sa radovať.

Chcel by som sa vrátiť v čase, keď človek človeku podal ruku. Chcel by som sa vrátiť v čase, keď sme sa ako ľudia vedeli rozprávať, na ničom inom mi nezáleží, len aby nebo nespadlo a sny do hôr veží a dolín na lásku zmenilo....

Signál rádia R1 utíchol, a ja vám iba pár radkov píšem, jedno prianie mám, nech už nasneží a vietor sa utíši aby premrznuté hladné deti k vám našli cestu. Dajte im najesť, zahrajte ich, nesmejte sa im a netočte na mobil ako atrakcie z cirkusu. Prišli vám len popriať krásne vianoce.
Nech už nasneží a zimu z rúk deti zoberie. Nech už nasneží, nech už láska nasneží a z veží zvon sa rozzvoní a do biednych chatrč pokoj prinesie. Dívam sa dívam, do neba sa dívam a Boha sa pýtam či hladné bruška deti z chatrč ich nebolia. Tak Bože povedz mi, bolia ich? Boh slzu z oka na zem pusti a ubolené bruška svojou láskou pohladí.

Do hôr a veží kričím, čo sa to stalo s nami všetkými. Tak nech už nasneží, láska nech už nasneží, mne na tom záleží. Možno čakám na nebeské divadlo plné hviezd deti ktoré po celom svete v slzách Ježiša Krista vítajú a do kolísky vkladajú.

A takto by som mohol písať a písať, sú to len krásne slová, no my všetci potrebujeme viac než len slová, potrebujeme sa nájsť a uvedomiť si veľa vecí v našom živote... Bojím sa, že jeden článok z krásnymi slovami nato nestačí...  Krásne Vianoce ľudia  Váš Jožko Kmeťo


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…