Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Som Róm... Som preto iný ?


To čo sa deje v poslednej dobe okolo nás, má núti sa zamyslieť... Som vôbec v očiach niektorých ľudí ešte človek? Alebo som omyl prírody, jedinec menejcenného etnika s inou stavbou tela, lebky a veľkosti mozgu? Alebo som len číslo v štatistike, ktorú by niektorí jedinci najradšej vymazali zo sveta? Kto vlastne som?

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019), kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha, alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosťou mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme. Zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti. Som menejcenný, pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? 

Niečo sa vo mne zmenilo a niečo nie. Niečo sa vo mne zastavilo a aj keby som sa chcel pohnúť, som skrz na skrz zviazaný pravidlami tejto krajiny, krajiny ktorá dovolí takýmto ľuďom ako je Mazurek, Kotleba a spol sa rozvíjať v našej spoločnosti. Svojimi chorými myšlienkami a pohľadom na svet oslovovať ľudí cez média, noviny, či dokonca im umožnila sedieť v parlamente a na budúci rok možno aj vo vláde. ĽSNS je strana s jasnými fašistickými myšlienkami, ich ľudia ale aj podporovatelia sa hlásia k odkazu fašistického Slovenska a Hitlera, a ako je vidieť nie je im cudzia ani rasová teória rozdeľovania ľudí a kompetentní stále mlčia... 

Je čas, aby som skúsil vzdorovať tomuto svetu, ktorému vadia tmavé oči, je čas prestať skrývať sa. Myslím, že sa budem snažiť žiť ako žijem, iný už nebudem a moje tmavé oči aj tak raz stratia svetlo tohto sveta a tam kam sa uberáme všetci je už jedno kto má aké oči. Je to choré rozdeľovať ľudí na základe rasy, rozdeľovať priestor na prežitie či dokonca v podtexte určovať kto má práva na život a kto nie... 

Moja budúcnosť je nejasná, neviem ešte kam ma moja cesta zavedie a čo na tej ceste svojimi tmavými očami uvidím, ale pokiaľ vidím je mojou povinnosťou nahlas kričať!!! A preto kričím som proti rasizmu a rozdeľovaniu ľudí. Mne je jedno kto akej pokožky je a odkiaľ pochádza či aké má korene, ak si s tým človekom mám čo povedať, tak sa s ním budem rozprávať a nijaký vypatlanec ako je Mazurek, Kotleba a jeho štekajúci psy mi nebudú určovať miesto na prežitie či s kým sa mám rozprávať a s kým nie, a aké mám právo na život! 

A nebudem ani ako niektorí Rómovia, ktorých pokožka bola čierna ako zem, po ktorej chodia, svoje oči lámali vo svetle slnka a vsugerovali si, že sú viac než iný Róm, dokonca do svojho srdca prijali myšlienku, že nie sú Rómovia, že ich tmavé oči sú vlastne modré. Aká to pochabosť ľudského srdca. Videl som aj morálku, morálku skrytú skrz na skrz vo falošnom obale, no keď som ten obal odbalil, ostal mi v rukách len prach, ktorý mi z mojich dlaní padal na zem.

Ľudské srdce skrýva strašne veľa tajomstiev, ale aj túžob. Skrýva bázeň, zlobu, nenávisť, aj sny. Kto z nás vie pochopiť svoje srdce, veď vo svojom srdci tisíc krát zhrešíme, dokonca aj zabijeme. Dokážeme byť plný lásky, ale aj tyranmi. 

Mám tmavé oči, keď som sa narodil a začal vnímať svet, nevidel som ho tmavý, ale plný strhujúcich farieb a stále ho tak vidím, pretože nezáleží na tom aké máte oči, postavenie v tejto spoločnosti, ale aký ste človek. Pýtate sa ma, čo už zmenili tvoje články, no ja sa pýtam a čo by sa zmenilo keby som nepísal? No aj tak si myslím, že ešte horšie je byť ticho a svoje tmavé oči skrývať pod slnečnými okuliarmi, tým svoje tmavé oči nezmeníte, stále Vám ostanú... 

Máme tmavé oči, či sme z mesta alebo z osady, rozdeľovaním sa vám vaše oči nezmenia na modré, stále ich budete mať tmavé a dnes kedy nám fašizmus chodí po uliciach, by sme to mali viac ako kedykoľvek uvedomiť a skúsiť nájsť spoločnú reč a to je právo na život...


Jozef Kmeťo   


Komentáre

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…