Preskočiť na hlavný obsah

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

Mgr. Ivan Hriczko / Foto R1"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali za občana druhej kategórie a nedovolím, aby rómske hlasy boli len tak zneužité a preto odstupujem z kandidatúry. Ide o Slovensko, ide doslova o budúcnosť nás všetkých, ide o nás Rómov. My nie sme pokusné králiky, no žiaľ, politické strany nás asi tak vnímajú. Rómovia, ktorí sú na kandidátkach, mám pocit sú len preto, aby politické strany verejnosti deklarovali, že im ide o Rómov, že nie sú predpojatí a povedzme si na rovinu aj rómsky hlas má svoju cenu. Rómski kandidáti sú pritom na nevoliteľných miestach. Nemáme reálnu šancu presadiť sa v politike pokiaľ nespojíme naše sily a snahu byť v politike, ale nie ako piate kolo u voza. Nikdy mi nešlo o osobné ambície. Vždy som mal na pamäti osud nás Rómov, keby to tak nebolo, ostal by som na kandidátskej listine strany Vlasť. Verím, že aj toto moje rozhodnutie prispeje k takej potrebnej a zásadnej spoločenskej zmene aj v našej Rómskej komunite a uvedomíme si všetci spoločne, že iba v jednote je naša sila. História ukazuje, že veľké pozitívne zmeny sa u nás diali vtedy keď sme sa spojili. Naši predkovia prežili na rómskych  kočoch, pretože držali pri sebe, prežili sme holokaust, pretože sme držali pri sebe, prežili sme komunizmus a jeho potlačenie našej identity, pretože sme držali pri sebe. Prežijeme aj tieto ťažké časy, aby sme spoločne pripravili novú cestu pre naše deti a ich deti, aby Rómsky rod prežil a žil ďalej. Neodchádzam z politiky, práve naopak. Budem ešte viac kričať a bojovať za nás Rómov na občianskom princípe, a verím že raz sa dostaneme aj do parlamentu, ale nie ako prísediaci do počtu, ale aktívny v politike. Teraz je však dôležité aby Rómovia sa zúčastnili parlamentných volieb ktoré budú 29.2. Nech si táto spoločnosť uvedomí, že nie sme občania druhej kategórie, nedovoľme aby sa k moci dostali ľudia ako je Kotleba a spol. Náš hlas je v tejto spoločnosti rovnako dôležitý a už dosť bolo aby nám niekto vravel, že nie...."

Povedal pre Redakciu R1 Ivan Hrizcko 


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…