Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

Mgr. Ivan Hriczko / Foto R1"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali za občana druhej kategórie a nedovolím, aby rómske hlasy boli len tak zneužité a preto odstupujem z kandidatúry. Ide o Slovensko, ide doslova o budúcnosť nás všetkých, ide o nás Rómov. My nie sme pokusné králiky, no žiaľ, politické strany nás asi tak vnímajú. Rómovia, ktorí sú na kandidátkach, mám pocit sú len preto, aby politické strany verejnosti deklarovali, že im ide o Rómov, že nie sú predpojatí a povedzme si na rovinu aj rómsky hlas má svoju cenu. Rómski kandidáti sú pritom na nevoliteľných miestach. Nemáme reálnu šancu presadiť sa v politike pokiaľ nespojíme naše sily a snahu byť v politike, ale nie ako piate kolo u voza. Nikdy mi nešlo o osobné ambície. Vždy som mal na pamäti osud nás Rómov, keby to tak nebolo, ostal by som na kandidátskej listine strany Vlasť. Verím, že aj toto moje rozhodnutie prispeje k takej potrebnej a zásadnej spoločenskej zmene aj v našej Rómskej komunite a uvedomíme si všetci spoločne, že iba v jednote je naša sila. História ukazuje, že veľké pozitívne zmeny sa u nás diali vtedy keď sme sa spojili. Naši predkovia prežili na rómskych  kočoch, pretože držali pri sebe, prežili sme holokaust, pretože sme držali pri sebe, prežili sme komunizmus a jeho potlačenie našej identity, pretože sme držali pri sebe. Prežijeme aj tieto ťažké časy, aby sme spoločne pripravili novú cestu pre naše deti a ich deti, aby Rómsky rod prežil a žil ďalej. Neodchádzam z politiky, práve naopak. Budem ešte viac kričať a bojovať za nás Rómov na občianskom princípe, a verím že raz sa dostaneme aj do parlamentu, ale nie ako prísediaci do počtu, ale aktívny v politike. Teraz je však dôležité aby Rómovia sa zúčastnili parlamentných volieb ktoré budú 29.2. Nech si táto spoločnosť uvedomí, že nie sme občania druhej kategórie, nedovoľme aby sa k moci dostali ľudia ako je Kotleba a spol. Náš hlas je v tejto spoločnosti rovnako dôležitý a už dosť bolo aby nám niekto vravel, že nie...."

Povedal pre Redakciu R1 Ivan Hrizcko 


Jozef Kmeťo 

Komentáre

  1. Ešte sa máte čo učiť, študovať. Ak chcete byť politikom, študujte politológiu, lebo vôbec nemáte prehľad o politike. Chýbajú vám základné znalosti, máte nedostatok informácií, lebo slabo sledujete politické dianie. V konečnom dôsledku si myslím, že by ste sa mali zamestnať v treťom sektore a pomáhať ľudom priamo v teréne ako terénny pracovník, či v zdravých komunitách. Do politiky sa nehodíte, nemáte na to. Myslím, že je na čase priznať si to. To, že ste si nevšimli aké smerovanie má strana Vlasť, aké má preferencie a že ste nedokázali reálne zhodnotiť vaše umiestnenie na kandidátke a čo vlastne Harabin sledoval, že vás tam zaradil, je školácka chyba človeka, čo nemá dosť rozumu na politiku, bohužiaľ.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Som rad, ze Ivan sa tak rozhodol. .. je to nas Bracek,. a Do buducna by to nerobilo dobre bit zaviazany niekomu-hocikomu. Nas boj sa este len zacne, a MUSIME HLAVNE PODPOROVAT NASE MEDIA KTORE NEZAVADZAJU...A NESIRIA LEN HLUPOSTI. ..Velka vdaka Jozko za vasu pracu co robite pre nas...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…