Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ravasz: Nepotrebujeme. aby nám v osadách hliadkovali samozvaní vojaci

Foto/ ROMATA 

Na podnet splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza sa dnes v Toporci v okrese Kežmarok uskutočnilo dôležité stretnutie. Rómska tlačová agentúra Romata bola pri tom. Viac než 70 rómskych starostov z celej krajiny, občianskych aktivistov, terénnych pracovníkov a zástupcov štátnej správy sa stretlo, aby sa vyjadrili k udalostiam vo Važci a Richnave z konca minulého roka. Účastníci stretnutia budú iniciovať viacero krokov a opatrení, aby si na poľutovaniahodných incidentoch neprihrievali politické polievočky nielen extrémisti, ale ani ostatné politické strany.

Na stretnutí samozrejme rezonovalo to, že podobné incidenty sú neprijateľné a poľutovaniahodné. Neprijateľné je ale aj ich zneužívanie samozvanými „riešičmi“ takýchto udalostí. Prítomní sa zhodli aj na tom, že si kategoricky neprajú, aby v obciach, v ktorých žijú rómski spoluobčania, hliadkovali domobrany a iné samozvané organizácie. A samozrejme, aby s nešťastných udalostí vyplývajúcich z ľudských zlyhaní, ťažili extrémisti a politické strany. Účastníci stretnutia túto zhodu naformulujú v deklarácii, ktorú budú môcť podpísať všetci starostovia obcí a primátori miest v našej krajine. 

Ďalšou kľúčovou témou pracovného stretnutia v Toporci bolo aj fungovanie MOPSiek, teda miestnych občianskych poriadkových služieb. Dnes sú aktívne až v 250-ich obciach na celom Slovensku a tvoria ich najmä miestni Rómovia. V obciach, kde fungujú, aktívne pôsobia práve pri znižovaní napätia v lokalitách, kde žijú Rómovia. Účastníci stretnutia sa zhodli na tom, že financovanie projektu MOPSiek musí prejsť priamo do štátneho rozpočtu v záujme trvácnosti tohoto osvedčeného a dôležitého projektu. Tiež je nevyhnutné a žiadúce, aby mali MOPSky silnejšie a kompetenčne presnejšie, jasnejšie postavenie, aj na základe skúseností zo zahraničia.

Samozvaná hladka vo Važci   


„Extrémisti nerešpektujú ani sviatky, a po provokáciách v Richnave a Važci už pochodovali aj v Jánovciach. Nedopustím, aby ľudia na Slovensku žili v strachu, nech už sú z minorít alebo z majority. Považujem za veľmi nešťastné, že sa pred voľbami využívajú a zneužívajú výsostne lokálne konflikty na burcovanie komunitného napätia po celom Slovensku. Posledné, čo potrebujeme je, aby si právo do rúk vzali rôzne občianske združenia, ktoré sa hrajú na hliadky v osadách. Naše obce a naše osady nie sú cvičiská pre neziskové organizácie,“ povedal Ábel Ravasz.

„Naopak, musíme pokračovať v systémových opatreniach, akými sú posilnenie spolupráce terénnych služieb, posilnenie MOPS, či rozvoj chudobných lokalít. Iba tak vieme zabezpečiť pokojné spolunažívanie. To však nie je výnimkou, ale pravidlom po celej krajine, napriek tomu, že sa vyzdvihujú najmä negatívne príklady. Pozitívnym príkladom, akým je aj včerajšia statočnosť Rómov z Jasova, ktorí zachraňovali zranených cestujúcich po nehode autobusu, sa takej pozornosti nedostane,“ zdôraznil po rokovaní Ábel Ravasz.

Zdroj
ROMATA A PRESSTV.SK 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…