Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Koronavírus je už nezastaviteľný, sme pred rozsiahlou epidémiou


Foto TASR 

Koronavírus zľahčujú mnohí, nedá sa povedať, že len niektorí. Niekoľko generácií Európanov nezažilo veľmi nebezpečnú epidémiu, a preto si asi myslia, že nás sa to nedotýka, že je to nejaký problém Ázie alebo Afriky, že my sme zázračne chránení, čo je však ilúzia. Koronavírus sa často prirovnáva k chrípke a tí, čo ho zľahčujú, prízvukujú, že väčšina nakazených predsa prežije. Z epidemiologických dát z Číny, odkiaľ sa infekcia začala šíriť, síce vyplýva, že približne u 80 percent pacientov prebieha ochorenie ľahko, ale u ktorých sa rozvinie koronavírus, tam to vyzerá alarmujúco.

Zhruba 20 percent chorých býva vo vážnom stave, potrebujú teda hospitalizáciu, pričom polovica z tohto počtu musí ležať na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Keď sa hovorí o infekciách SARS a MERS z nedávnej minulosti, tie spôsobovali síce vysokú úmrtnosť, ale napríklad SARS, ktorý trval okolo deväť mesiacov, nakazil len niekoľko tisíc ľudí. Na akej úrovni sa nachádzame teraz? Vo svete je známych viac ako 90-tisíc prípadov výskytu koronavírusu. SARS zabil za trištvrte roka zhruba tisíc ľudí, koronavírus má počas dvoch mesiacov už tritisíc obetí. V Číne bolo 31. decembra 2019 presne 105 známych prípadov, v súčasnosti je ich niekoľko desiatok tisíc.

Pred týždňom bolo v Taliansku známych 400 – 500 prípadov infekcie. O tri dni ich bolo tisíc, o ďalšie dva dni 1500, tento pondelok večer už 2100 (rozhovor sme nahrávali tento utorok, poz. red.). Dôležité je, ako narastá počet ťažkých prípadov. Osem až desať percent Talianov musia previezť do nemocníc na jednotku intenzívnej starostlivosti. Ak sa bude zväčšovať počet chorých, pričom nie je dôvod byť optimistami, tak čoskoro bude mať Taliansko až 10-tisíc prípadov, čo znamená potrebu starať sa o tisíc pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Kapacitne sa postupne nebude dať zvládnuť. Personálne aj technicky. Pokiaľ ide o Slovensko, tak po správach o šírení koronavírusu v Európe tunajšia vláda zlyhala.

Foto/ TASR 


Slovensko zlyháva 

-lebo vláda neprijal nevyhnutné protiopatrenia. Nemalo sa čakať, než sa potvrdí prípad nákazy, pričom určite už máme ďalších nakazených na Slovensku, len títo ľudia o tom netušia. Nachádzajú sa ešte len v predklinickom štádiu, čiže nemajú prejavy choroby. Inkubačná doba môže trvať 10 – až 14 dní, ale v Číne zaznamenali prípady, keď to bolo až 27 dní. Takýto človek sa voľne pohyboval takmer štyri týždne, mohol preniesť koronavírus na ďalších ľudí. To isté sa dá povedať o populácii na Slovensku.

Považujem za úplné šialenstvo, keď vidím, že na viedenskom letisku, ktoré je Slovensku spomedzi medzinárodných najbližšie, ešte stále pristávajú stroje zo Soulu, z Teheránu, z Milána, z Turína. Ako na bežiacom páse, čo je absurdné. Tieto trasy prenosu koronavírusu bolo potrebné okamžite uzatvoriť. Matematické analýzy uvádzajú, že minulý týždeň bolo v Iráne v rozpätí 10-tisíc až 50-tisíc infikovaných. Je to odhad, ktorý astronomicky prevyšuje dáta, o ktorých oficiálne hovorí vláda v Teheráne. Tieto analýzy sa opierajú o to, že koronavírus bol z Iránu zavlečený do Kanady, do Kuvajtu, do Spojených arabských emirátov atď. V súvislosti s vysokým počtom nakazených je logické, že s vysokou mierou pravdepodobnosti v lietadle smerujúcom do zahraničia z Iránu niekto nesie v sebe koronavírus. Mimochodom, o vážnosti situácie v tejto krajine vypovedá fakt, že medzi infikovanými je dokonca minister zdravotníctva a niekoľko poslancov. Koronavírus z Číny zamoril Irán, stadiaľ prenikol nielen na Stredný východ, ale aj do Talianska. Svet zlyhal v úvode boja proti šíreniu nákazy.

Treba najprv povedať pravdu, že koronavírus je už nezastaviteľný. Čo sa dá urobiť, je snažiť sa spomaliť jeho šírenie. Zastaviť ho nevieme, ale je v našich silách ho spomaliť. Prízvukujem opäť, že ak to nevyjde, prekročí sa kapacita na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Tí, čo sa nezmestia na lôžka s takzvanými umelými pľúcami, s veľkou pravdepodobnosťou neprežijú. Žiaľ, predpokladá sa pritom, že epidémia potrvá dlho. Nie je to záležitosť pár týždňov, ale niekoľkých mesiacov. Presne to nikto netuší. Možno aj rok.

Foto: TASSR  


Nevyhnutné opatrenia 

Slovensko sa začalo tváriť, ako keby sa nič nedialo. Do tohto piatku nebolo smerodajné, že sa koronavírus ešte nevyskytol niekde na našom území. Naša krajina tvorí jedno percento z Európy. Je to tak, ako keby v okolí Malaciek zúrila epidémia a na východe v okrese Humenné, ktorý má približne jedno percento slovenského obyvateľstva, by hovorili, že zatiaľ nemusia robiť nijaké protiopatrenia, lebo ešte je len nákaza kdesi v západnej časti krajiny.Žiaľ, takto sa správajú naše politické elity, podľa ktorých je vysoký výskyt koronavírusu v Európe v súčasnosti iba v Taliansku. Našich politikov pohltila predvolebná kampaň, pokračuje to po výsledkoch volieb pri zostavovaní novej vládnej koalície. Vidia malé gorily medzi sebou, ale nevnímajú obrovskú gorilu, ktorá sa valí na Slovensko. Koronavírus sa pritom začal v Európe nebezpečne šíriť v čase, ktorý bol pre našu republiku zvlášť nešťastný.

Uskutočnili sa parlamentné voľby. Do volebných komisií prišlo zhruba 30-tisíc ľudí. Bez najmenšej ochrany. Členovia komisií sa dostali do kontaktu dovedna s 2,9 milióna voličov, vrátane niekoľko desiatok tisíc tých, čo prišli zo zahraničia odovzdať svoj hlas. Bol by zázrak, keby sa medzi nimi nenašiel nikto infikovaný. Napríklad voliči sa podpisovali bez ochrany, keď chytali perá. Ja som hlasoval v hygienických rukaviciach. Členovia volebných komisií boli absolútne nechránení. Navyše ma zaráža fakt, že sa nerobila dezinfekcia vo volebných miestnostiach, ktoré boli hlavne v školách. Nulové hygienické, protiepidemio­logické opatrenia. Preto sa nedá vylúčiť, že s určitým odstupom času po voľbách zaznamenáme vysoký počet nakazených.

Dosluhujúca vláda nesie leviu zodpovednosť za to, čo bude nasledovať, ale vznikajúca koalícia už nesie svoj podiel zodpovednosti. Budúci koaliční partneri by mali žiadať odchádzajúcu vládu, aby konala. Politici sa však boja nepopulárnych rozhodnutí, lebo sú presvedčení, že keď neurobia nič, tak nič nepokazia, a keď naozaj už bude zle, začnú občanom tvrdiť, že sa nič nedalo spraviť. Som presvedčený, že na Slovensku sa už mali zatvoriť všetky školy. S výnimkou stredných zdravotných škôl a lekárskych fakúlt, kde treba pripravovať študentov na hrozbu koronavírusu. Toto by však vyvolalo nevôľu obrovskej časti obyvateľov, ktorí by nepochopili opodstatnenosť takého rozhodnutia. Keď nemôžete dať dieťa do školy, potom ako pracujúci rodič máte zrazu komplikovaný život. Naše politické elity sa zjavne neboja vírusov, ale majú strach zo straty popularity.

Foto: TASR 


Čo nás čaká v najbližších mesiacoch 

Nepochybujem o tom, že nová vláda bude mať o dva alebo o tri mesiace úplne iné problémy, než aké si stanoví najbližšie plány. Bude to vláda obrovskej krízy, akú sme dlho nezažili. Bude musieť zápasiť so zvládnutím epidemiologickej krízy a následne s ekonomickou krízou. Konkrétne nás to vážne môže zasiahnuť v automobilovom priemysle. Treba sa pripraviť na to, že aj mnohí zamestnanci veľkých podnikov sa ocitnú v karanténe. Číňania za cenu veľkých ekonomických strát dokonca zatvorili veľa fabrík, aby ochránili občanov pred výraznou úmrtnosťou. Nová vláda na Slovensku nebude mať peniaze na rozdávanie, aby politici splnili predvolebné sľuby. Európske demokracie sa budú musieť v konečnom dôsledku rozhodnúť, či zachraňovať životy a presadiť prísne karantény za cenu obrovských hospodárskych škôd, alebo tvrdo povedané vykašľať sa na ľudské životy, lebo 80 percent nakazených nezabije koronavírus. Čo by znamenalo obetovať zvyšných 20 percent infikovaných, čo musia byť hospitalizovaní a po prekročení kapacít v nemocniciach sa ocitnú na pokraji smrti. Predstavte si však, že by v priebehu jedného roka zomrelo 10 percent slovenského obyvateľstva, alebo len 5 percent. Sú to strašné čísla.

Prečo zoči-voči takejto hrozbe nekonali včas primerane ani politici, ani verejnosť?

Už pred 50 rokmi opísala v knihe s názvom O smrti a umieraní psychiatrička Elisabeth Kuebler-Rossová, ako ľudia reagujú na správu, že sú v ohrození života. Reakcia má typicky päť fáz. Prvá je popretie správy. Človek jednoducho odmietne zlú správu si vôbec pripustiť. Mňa sa toto jednoducho netýka, na Slovensku ten vírus ešte nie je! Hovorili si do tohto piatku. V tejto fáze bola ešte väčšina ľudí na Slovensku. Druhá fáza je hnev. Bežný je hnev na posla zlých správ – napríklad na lekára, ktorý vám povie, že máte rakovinu. Pocit hnevu zažijú mnohí čitatelia nášho rozhovoru, agresívnejší si na internete aj zanadávajú, akí sme len my dvaja hlupáci. V stredoveku to ale bolo horšie – vtedy počas epidémií ľudí aj upaľovali a topili. Tretia fáza je vyjednávanie – negociácia. V nej sú tí, ktorým už došlo, že sa niečo vážne deje, ale veria, že „veď je to len chrípka" a že „už vyvinuli vakcínu", preto „sa dá pred tým ochrániť pitím teplej vody" a podobným milosrdným nezmyslom. Topiaci sa slamky chytá a ľudia sú schopní uveriť a šíriť po internete neuveriteľné hlúposti.

Nedávno som zachytil taký nezmysel, že tento vírus zabíjajú teploty okolo 26–27 stupňov Celzia. No tak to máme vyhraté, lebo bežná teplota ľudského tela je 36,5 stupňa Celzia! Keď ľudia pochopia, že vakcína ešte rok nebude, Covid-19 je 20-násobne vražednejší ako bežná chrípka, Slovensko epidémia neobíde, a teplá voda ani cibuľa to nevyliečia, mnohí upadnú do depresie. A po nej môže prísť piata fáza – prijatie novej reality. Takto reaguje nielen bežná verejnosť a ňou navolení politici, ale aj odborníci vrátane mnohých lekárov! Aj oni sú len ľudia, fungujú pri nich presne tie isté mechanizmy psychickej obrany pred zlými správami. Ľudský mozog je stroj na vieru.

Svet neúčinne bojuje zo šírením  

Žiaľ aj tu treba na rovinu napísať, že za tým, že Koronavírus sa šíri tak rýchlo je strach finančníkov, oligarchov, a veľkopodnikateľov z ekonomického prepadu... Aby sa účinne zabránilo k jeho šíreniu, mali by sa zataviť všetky lety v rámci sveta pokiaľ šírenie vírusu nebude pod kontrolou a leteckú dopravu využívať len pre nevyhnutné zásobovanie či prepravu tovaru. Zastaviť na určitý čas turizmus, a prijať opatrenia aby sa šírenie vírusu dostalo pod kontrolu. Ak to svet neurobí, bude to musieť urobiť aj tak a potom tie ekonomické dôsledky budú vážnejšie... 

Jozef Kmeťo 
Zdroj : HN Noviny Juraj Mesik  
Aktivista a analytik globálnych rizík


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Sheffield: Bitka Rómov si vyžiadal troch hospitalizovaných

Situácia s nezvládnuteľnými Rómami zo Slovenska je obzvlášť neznesiteľná v štvrti Page Hall anglického mesta Sheffield. Takto som písali o Sheffielde v roku 2018 na stránke môjho blogu Redakcie R1. A zdá sa, že sa nič za tie dva roky v tomto meste nezmenilo. 25 Júla v sobotu vo štvrti Page Hall sa strhla bitka dvoch znepriatelených rodín, lietali stoličky, tyče, nadávky a krik sa ozýval celou štvrťou. Zasahovali záchranári a Polícia ktorá do neskorej noci celú štvrť aj monitorovala. Prečo sa bitka strhla nieje celkom známe, sú rôzne teórie a verzie ale nie sú potvrdené.... Udajne malo isť o bicykel s ktorým sa hrali deti, a iná verzia zase hovorí, že to bol stred medzi rómami zo Slovenska a z Rumunska.  Spôsobom akým sa však bitka odohrala je aj vecou vyšetrovania polície....  
Hoci mnohí z Rómov, ktorí prišli za lepším životom do Británie sa normálne zaradili do miestnej komunity, našli si prácu a deti poslali do škôl, veľká časť prišelcov zo segregovaných osád východného Slovenska te…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómske noviny kričia "Kmeťo klameš" ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa povedať, svoju históriu blogovania. Vďaka tomu som spoznal úžasnú ženu a dušu týchto novín. Pani Daniela Hivešová Šilanová, bola prvou dámou rómskej žurnalistiky, a aj vďaka nej poznáme dnes zvučné mená rómskej žurnalistiky. Nebudem tu všetky mená vypisovať, aby som sa náhodou niekoho nedotkol, že som ho opomenul. A aj preto ma mrzí v akom stave Rómske noviny/ Romano Nevo ľil/ sú, a že tí ktorí by mali pamiatku pani Šilanovej chrániť, a tým chrániť aj podstatu Rómskych novín a ich zachovanie, si z toho urobili len svoj biznis...

Dlhodobo som sa snažil o kontakt z Romanom Čonkom, ktorý zato v akom stave Rómske noviny sú nesie plnú zodpovednosť, pretože po smrti pani Šilanovej, to bol práve on, ktorý celú redakciu prebral, a teda sa od neho čakalo, že tieto noviny povedie minimálne tak ako pani Šilanová. Kontaktoval som ho aj keď som mal cestu do Koš…