Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Voliči ktorí volili Kotlebovcov nemôžem tvrdiť, že nevolili vedome fašizmus

Foto/ Denník N 

Akosi sme si zvykli. Kotlebovi extrémisti dostali vo víkendových voľbách necelých osem percent hlasov, čo je síce o chlp menej ako naposledy, ale majú 17 mandátov, čo je o tri viac ako naposledy. Znamená to, že fašisti sa v parlamente pevne usadili. Šok z ich úspechu v roku 2016 sa však neopakuje, je tu skôr uspokojenie, že nezískali ešte viac.

Tak ako vtedy, aj teraz sa treba pýtať, kto sú vlastne Kotlebovi voliči. Či sú to iba frustrovaní ľudia, čo túžia po spasiteľovi, alebo presvedčení fanatici, ktorí aj veria jeho ideológii.

Rovnako ako pred štyrmi rokmi aj dnes platí, že označiť všetkých za fašistov by bola hlúposť.  Výsledky volieb však nezávisle od toho čo si myslíme silno naznačujú, že desaťtisíce z nich fašistami sú alebo im fašizmus prinajmenšom neprekáža.

Nie všetci ktorí volili Kotlebovcov boli znechutení zo súčasnej politickej situácie na Slovensku, mnohým imponuje militarizmus ktorý predstavuje ĽSNS, vyhovuje im silný nacionalizmus v ktorom nie je miesto pre iných ľudí a niektorí a nie je ich málo, sa priamo hlásia odkazu fašizmu a ideológii nacizmu...

Výsledky volieb to nakoniec len potvrdzujú

Kotlebovci získali v týchto voľbách 229 660 hlasov, čo predstavuje 7,97% a do parlamentných lavíc si sadne 17 poslancov.   

7,9% pre fašistov je o necelú desatinu % menej ako táto strana získala v roku 2016. Ich kampaň prebiehala tradične hulákaním na námestiach a strašením ľudí umelými problémami. Strane to vynieslo 17 mandátov. Uvidíme, koľko z nich vydrží do konca, niektorí sú totiž v hľadáčiku NAKA či trestných súdov.

Poriadny škandál otriasol slovenskou politickou scénou, no príliš veľa pozornosti sa mu nevenovalo. Reč je o kandidátke za ĽSNS Danice Mikovčákovej. Tá bola práve na kandidátke extrémistickej strany Mariána Kotlebu, no podľa najnovších zistení ukrýva poriadne pikantné tajomstvo.

Do parlamentu tradične priniesli rôznych odborníkov. Napríklad ženu zo Zvolena (z tej známej bytovky ovenčenej plagátmi), ktorá spoločne so svojím manželom na internete hľadala pár, alebo jednotlivcov na spoločné intímne radovánky (pričom samozrejme bojujú za tradičnú rodinu), alebo speváka, ktorý na koncerte hajloval. Samozrejmosťou je počítačový expert Mizík.

Príde k rozpusteniu tejto strany?

Bolo by to asi zbožné prianie nás všetkých, pretože táto strana a ich predstavitelia už dávno nemali čo robiť vo verejnej politike. No nieje to tak jednoduché ako by sme si mysleli. Keďže sa jedná nie o nejakú malú stranu, ale o parlamentnú stranu zo silným mandátom, vyžaduje si tento problém citlivé a rozvážne riešenie zo strany generálnej prokuratúry a súdov. Samozrejme Kotlebovcov mali riešiť ešte v dobe, kedy boli mimo parlamentná strana ktorá združovala zopár fanatikov, ktorí prešli z rozpustenej strany Slovenská pospolitosť. No k rozpusteniu strany by malo aj tak prísť, aj keď už sú parlamentnou stranou a majú silný mandát. Pretože nechať týchto fanatikov ďalej pôsobiť vo verejnej politike a na verejnosti ako takej, sa zvyšuje riziko, že by jedného krásneho dňa mohli v našej spoločnosti prebrať moc, či vyprovokovať národnostné vášne, čo nechce asi nikto.

Samozrejme rozpustenie strany, neznamená, že sa zníži rasizmus a predsudky obyvateľstva u nás. Popularita ktorú majú Kotlebovci, odzrkadľuje náladu obyvateľstva. A rozpustením strany takáto nálada nezmizne. Ale je dôležité aby takémuto kroku prišlo, pretože zákon tu platí pre všetkých a myšlienky ktoré reprezentujú Kotlebovci v demokratickej spoločnosti nemajú čo hľadať. Preto tu máme zákony a paragrafy aby sa dodržiavali a podnecovanie k rasovej či etnickej nenávisti či hanobenia národa a rasy tu nemáme pre okrasu. Má sa jasne vyslať do spoločnosti signál, že kto sa k takémuto niečomu uchýli, bude trestne stíhaný a jeho aktivity zakázané. Môj osobný názor je, že rozpustenie Kotlebovcov nestačí, a musí sa prijať taká zákonná legislatíva, ktorá neumožní opätovné takýmto ľudom založiť iný politický subjekt, pretože presne to sa stalo v roku 2005, kedy bola rozpustená Slovenska pospolitosť a vnikla strana ĽSNS.


Na záver 

Na teraz je zažehnaná hnedá koalícia ktorá nás tu strašila pred voľbami. Smer a Kotlebovci bola poďla mňa reálna vládna koalícia ktorá po voľbách mohla vzniknúť. No voliči rozhodli inak a Smer a Kotlebovci nezískali také percentá ako si mysleli, aby takéto spojenie by mohli vôbec uskutočniť. Ako ďalej budú Kotlebovci fungovať v parlamente sa nechám prekvapiť a tak isto budem sledovať, či sa nájde dostatočná vôla generálnej prokuratúry a súdov stranu postaviť mimo parlament a niektorých psohlavcov postaviť pred súd. Pretože zlo či sloboda slova nie je o demokracii, stále je to zlo a zlo vždy treba postačiť. Ak sa tak nestane, tak zlo nám tu raz môže vládnuť a potom už bude neskoro proti zlu bojovať...  


Jozef Kmeťo 

Komentáre

  1. Zda sa,ze ani Vy pan Kmeto,mudry a inteligentny clovek,nedokazete pochopit ten fakt,ze Najvyssi sud SR vydal rozhodnutie o tom,ze strana LSNS nenaplna skutkovy stav zaloby ns jej rozpustenie. Inym slovom,LSNS nie je fasistickou stranou. Je zaujimave,ze sa zaoberate sustavne vsetkym zlym co urobili ini,ale neriesite "novozvolenych" kriminalnikov,podvodnikov,zlodejov pozemkov,sudne potvrdenych trestnych cinov,ktori sa este ani nestacili usadit a pre svoju minulost a vlastne ega,chystaju sa traumatizovat spolocnost. Prosim Vas,p.Kmeto,nenazyvajte stranu LSNS fasistickou a jej volicov fasistami. Dakujem za pochopenie.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. To by potom Kiska uz mal davno sediet v base. To plati aj pre Kalinaka , Pociatka a dalsich o ktorych sa dobre vie.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…