Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 


Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov a blogerov, pričom pri Slovenskom syndikáte novinárov mal vzniknúť klub rómskej žurnalistiky. To sa však nestalo. Zo sľubov, ktoré dal Ján Konček nielen mne, neostalo vôbec nič, a to som nemal ani potuchy o financiách, ktoré dvojica Ján Konček a Milan Nemček na projekty zo štátnej kasy zobrali.   

V marci prišlo Rádio Roma aj o licenciu, dnes je prepísané na osadníka z rómskej kolónie Bambusky v Martine – Jána Strkáča. Rádio Roma však na plno nikdy nevysielalo, na frekvencií 99.4 MHz v Banskej Bystrici a na frekvencií 97.2 MHz v Prešove. Na tomto projekte a bez nároku na honorár spolupracoval ako moderátor Maroš Balog, ktorý v rádiu moderoval asi dvojhodinovú reláciu, ktorá nakoniec aj zanikla. Na samom začiatku na projekte pracoval aj Gerhard Hadi, ktorý údajne pre nesplnené veľké finančné nároky z rádia aj odišiel. Jeho miesto na poste šéfredaktorky vystriedala Michaela Zuzelková, ktorá keď videla akým smerom sa rádio uberá, sa postu šéfredaktorky vzdala a z rádia odišla. Rádio nikdy naplno nerozvinulo svoju programovú štruktúru a vysielanie od jeho vzniku až do zániku bolo len o hudbe, teda 24 hodín vo vysielaní rádia bola počuť len hudba. Počúvanosť rádia bola veľmi nízka, prakticky to rádio nikto nepočúval... 

Rómska tlačová agentúra Romata skončila podobne. Naplno sa tento projekt nikdy nespustil. Na začiatku tohto projektu ako šéfredaktor stál Lukáš Milan, ktorý z projektu odišiel. Jeho miesto nahradil Ján Schneider, ktorý ako sa zdá tiež už na projekte navonok nepracuje. Dnes tento web, lebo o agentúre tu nemôže byť ani reč vedie Ján Strkáč, ktorý sa sám deklaruje za novinára a dnes aj šéfredaktora. Tragikomické však je, že iba preberá články od ostatných vydavateľov, pretože Ján Strkáč sám o sebe články písať nevie, aj keď pod niektorými článkami je sám podpísaný. Je zrejmé, že články, ktoré sú profesionálne napísané niekto iný písal a on sa iba pod články podpísal.  


"Biely kôň" Jano 

Ján Strkáč, Róm z Martinskej časti rómskej osady Bambusky. Otec 5 detí, sa stal iba prostriedkom Jána Končeka, ktorý takto zo zákona, ale aj zo zmluvy musel dodržať, že v rómskych projektoch, na ktoré zobral financie, budú pracovať aj Rómovia. A to práve Ján Strkáč bol. Ako sa však Ján Strkáč objavil po boku Jána Končeka je záhadou. 

Ján Strkáč podľa svojich slov získal Rádio Roma v júni od Jána Končeka. Presnejšie prebral neziskovku eRoma. Vlani ešte pod názvom VP 21 žiadala od štátneho Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 120-tisíc eur, no po upozornení Aktuality.sk sa jej neušiel ani cent.
Strkáč okrem toho vlastní aj mimovládku 4U Slovensko, ktorá dostala zo spomínaného štátneho fondu za dva roky 57-tisíc eur. Išlo o projekt rómskej tlačovej agentúry. Prvú zmluvu so štátom podpisovala Jana Murzová. 
Adresa neziskovky sa zhoduje s adresou Jána Končeka, Murzová je zas Končekova obchodná partnerka v eseročke Winner SR.
Po medializácii na stránkach Aktuality.sk V Marci 2019 Ján Konček zmenil zámer s rádiom Roma a z Romatu, a začal pripravovať Jána Strkáča na prepis neziskoviek na ktoré dvojica Ján Konček a Milan Nemček spolu zo spoločníkmi  vyinkasovali za štyri roky vyše 700-tisíc eur. 
V rozhovore mi raz Ján Strkáč povedal "Ak totiž rádio Roma nezoberie na seba, ostane bez príjmu a Ján Konček ho vyhodí na ulicu."  V tom čase mi ho bolo ľúto, vystríhal som ho aby tieto projekty nenechal na seba prepísať, dnes by som to už neurobil, kedže Ján Strkáč je jeden arogantný človek a na dobre mienené rady odpovedal klamstvom, zavádzaním, a dokonca aj vyhrážaním právnikmi, ktorých ani nemal po uverejnení článku spred dvoch rokov, v ktorom som uverejnil aj jeho fotku... 
Strkáč sa snažil spochybniť všetky indície, ktoré naznačujú, že je v pozícii bieleho koňa. Strkáč neskôr skutočne priznal, že vplyv na rádio mal aj niekto iný, no odmieta úvahy o svojom nastrčení do projektu a označenie „osadník“ považuje za rasizmus. Tak isto sa pre aktuality snažil uviesť, že nie je zamestnancom Rádia Rebeka ani Jána Končeka, pričom však Strkáč nikde nepracuje a naplno sa venuje projektu Romata, len hlupák by pochyboval, že nie je na výplatnej páske Jána Končeka. A hoci nepracuje v rádiu Rebeca, veselo sa v jeho priestoroch pohybuje... 
Podnikaví ľudia našli spôsob ako Strkáča zapojiť aj inak. Neziskovka blízka Končekovi a Nemčekovi (Iniciatíva) dostala 64-tisíc eur od štátu na tri dokumenty. Jeden bol aj o samotnom Strkáčovi. Jano Strkáč sa po novom objavuje vedľa Csaba Horvátha z iniciatívy Opre Roma, Strkáč sa obhajuje, že iniciatívu iba mediálne zastrešuje.  
rozpočte boli zvláštne položky ako kreatívna produkcia za 12-tisíc eur, odmena pre režiséra za 8-tisíc eur či make-up a kostýmy za dve tisícky. Zmluvu podpisoval Končekov obchodný partner a sused Milan Nemček. Dokumenty skončili na Yotube! 


Zaujímavosťou je, že jedna z dvoch neziskoviek napojených na Rádio Roma, ktoré Strkáč vlastní od júna, sídli v Bratislave. Pričom rádio Roma dnes už vysiela, ak sa tomu tak dá povedať na "fejzbuku" a jeho novou tvárou sa stal František Tanko. 
Najsmutnejší však na tomto celom je fakt, že tu boli ľudia, ktorí týmto projektom verili. Verili, že projekty rádia Roma, či rómskej tlačovej agentúry začnú novú éru rómskych médií, nestalo sa tak... Vo fonde na podporu rómskej kultúry je ešte cez 400 tisíc € a noví žraloci okolo týchto peňazí už začali krúžiť... Bolo by veľkým prekvapením, pretože Ján Strkáč na projekt Rómskej tlačovej agentúry zase žiada peniaze, by mu tieto peniaze z Kultminoru boli odklepnuté. Jozef Kmeťo    

Zdroj Aktuality.sk 


  Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…