Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely
Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.

Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?

Tak ako to vlastne je? 

V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).

„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissance Society so sídlom v Texase, ktorý WLM propagovali aj rôznymi plagátmi, tričkami... Toto spojenie si osvojilo viacero rasistických skupín, vrátane Ku Klux Klanu.

Okrem WLM vzniklo aj „All Lives Matter” (ALM - na všetkých životoch záleží). Spojenie, ktoré nepoužívali len rasistické skupiny, ale aj ľudia, ktorí nepochopili zmysel BLM.-  (Na životoch černochov záleží)


BLM neútočí na hodnoty iných etnických skupín, ale upozorňuje na konkrétny problém, čiernych ľudí v USA. Napriek tomu táto iniciatíva vyvolala rôzne reakcie a osobne si myslím, že to bola nešťastná iniciatíva, pretože na príkaz Ministerstva zahraničných veci USA boli plagáty tejto iniciatívy zo všetkých ambasád stiahnuté. 

Rasisti po celom svete začali šíriť ako odozvu na hnutie BLM.-  (Na životoch černochov záleží) - ( Na bielych životoch záleží ) a na Slovensku už zareagovali tiež s akciou ( Je OK Byť Biely) Odvolávajú sa pritom, že aj na bielych životoch záleží.... 
Na všetkých životoch záleží  

Ľudia s čiernou farbou pleti majú naozaj ťažší život a sú odsudzovaní len na základe tohto jedného faktu. Rasizmus z našej spoločnosti stále nevymizol, a preto sa na to upozorňuje a ľudia sa po celom svete pridávajú k tejto výzve.

Čo však neznamená, že hovoria, že na životoch iných nezáleží. Lenže človek s bielou farbou pleti nemusí riešiť, že ho niekto odsudzuje pre to, že je biely. Záleží na všetkých životoch rovnako, lenže životy ľudí s čiernou a bielou farbou pokožky nie sú rovnaké.

Tu na Slovensku je to presne o tom istom, byť Róm na Slovensku znamená, že ten život ma ťažší ako človek z bielou kožou (Naschvál som nenapísal Slovák, pretože všetci sme Slováci aj my Rómovia, a bielu pokožku majú dnes už aj Rómovia. Ak o sebe neprezradia že majú rómske korene, nikto to o nich nevie! Žiaľ pech majú Rómovia na ktorých je to aj vidieť) 

Hovoriť a vyvesovať transparenty s nápisom „White Lives Matter” (na bielych životoch záleží) nemá žiadny hlbší zmysel, nedá sa nijako racionálne vysvetliť. Bieli ľudia nemusia bojovať za svoje práva. Vyskytujú sa ojedinelé situácie, ale nie je to tak vo veľkom a také rozšírené ako v prípade rasizmu voči Afroameričanom či u nás voči Rómom. Tak isto nevidím racionalitu vo vyvesení transparentu „Black Lives Matter” (Na čiernych životoch záleží) pretože táto iniciatíva nerieši zásadný problém rasizmu. Tieto obe iniciatívy len vyvolali Šialenstvo na oboch stranách z ktorého nakoniec ťažia len rasisti, ktorí si myslia, že len oni majú právo na život a ostatní by im mali slúžiť! 
Na záver 

Osobne mi to príde smiešne, pozrite sa okolo seba, my všetci môžem byť teoreticky tisíc krát mŕtvi, stačí aby niektorému z vodcov tohoto sveta preskočilo v hlave a máme tu jadrovú vojnu! A keď sa nevyzabíjame v nejakom vojnovom konflikte, skolí nás zmutovaná chrípka, či rakovina, alebo koronavírus nad ktorím veda ešte stále nevyhrala. Chorobe je jedno či ste biely, čierny či tmavý. Žijeme v 21 storočí, za 100 rokov sa neuveriteľne život človeka zmenil, máme neobmedzený prístup k informácii a možnosť učiť sa novým veciam, skúsme sa naučiť chápať život bez predsudkov a rasizmu. 


Jozef Kmeťo   
     

Komentáre

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…