Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rovnosť nadovšetko
Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.

V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 

A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackujúcich chlapcov ktorých si na mobil nakrúcali policajti sú dnes dospelý muži, a z prípadu sa stal odpad v smetnom koši.

Máte školu, teda ste vzdelaný, slušne žijete a dokonca lepšie ako iní a napriek tomu to máte na pracovnom trhu ťažké? Tak vám treba, ste Róm a to sa v tejto spoločnosti neodpúšťa! Z Vaším dieťaťom sa  v škole nikto nehrá, skúste to ešte raz a sploďte dieťa z bielou pokožkou, bude to mať v živote ľahšie. 

Čo je vlastne Rovnosť   

Ak chcem písať o rovnosti, mali by sme sa pozrieť na presnú definíciu slova rovnosť. V Slovníku slovenského jazyka je napísané: „rovnajúci sa niekomu, niečomu, majúci rovnakú hodnotu, cenu, platnosť, rovnaký význam, rovnocenný.

Ako by sme sa zachovali, ak by sme na ulici stretli bezdomovca, ktorý nevládne leží na zemi? Aj keď voči nemu nepociťujeme odpor, pristupovali by sme k nemu rovnako ako k niekomu, kto by mal drahý zimný kabát? Rovnosť medzi ľuďmi by sa podľa nášho názoru nemala merať podľa oblečenia alebo sociálneho postavenia či množstvom peňazí.  A predsa to tak nie je, rovnosť neexistuje ani medzi nami Rómami. Neexistuje ani medzi ľuďmi a neexistuje ani na tomto svete! Je to len utopia, je to len slovný význam, myšlienka ako by sme sa mali k sebe chovať! Ako chcete zachovať rovnosť pri bohatom a chudobnom, ten bohatý sa bude cítiť byť dôležitejší ako ten chudobný. Ako chcete zachovať rovnosť, medzi bielym, tmavým či čiernym, keď svet je postavený na rasizme!  Keby tu mal platiť zákon rovnosti, tak by sme tu nemali mať také rozdieli medzi západom a východom, medzi ekonomicky lepšie postaveným svetom a tretím svetom, kde ľudia zomierajú od hladu! 
Človek človeka poníži na základe jeho výzoru, postavenia, či národnej a etnickej príslušnosti.  Lepšie postavený Rómovia sa na osadníkov pozerajú ako na špinavých degešov, dokonca svetlejší Róm poníži tmavšieho Róma. 

Buďme realistický     

Môžeme snívať a písať o tom ako by sme mali byť k sebe rovný, ale to tak nikdy nebude! Vždy budú medzi nami rozdieli vo výzore, v postavení či v myšlienkach.  Byť rovný by znamenalo sa rovnako obliekať, vyzerať, mať rovnaké sociálne postavenie, rovnaké myšlienky a najlepšie aj rovnakú farbu pleti. No pokiaľ medzi nami budú rozdieli v myšlienkach, v postavení, či farbe pleti, rovnosť po akej voláme tu nikdy nebude. Jediné realistické je sa tolerovať, tolerovať sa navzájom, a prejavovať si úctu, ale byť rovný si, je len sen. Všimli ste si obrázok na začiatku článku, o čom je? Zamyslite sa ! 
Jozef Kmeťo 

  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…